Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

2022 rok to intensywne prace w przestrzeniach objętych prezydenckim Programem Kompleksowej Modernizacji Podwórek Komunalnych na lata 2021-2024. Mieszkańcy coraz bardziej dostrzegają potrzebę zwiększenia ilości zieleni i coraz częściej zgłaszają to podczas konsultacji społecznych.

Podwórko przy ul. Hallera. Czysto, schludnie i zielono.

Doskonałym przykładem są dobiegające końca prace na wnętrzu podwórzowym przy al. Hallera. Na jednym z odcinków, wzdłuż charakterystycznych budynków z czerwonej cegły z lat 20. XX wieku, powstają m.in. budki dla ptaków, domek dla nietoperzy, domki dla kotów i hotele dla owadów. To podwórko, choć wąskie i trudne w projektowaniu, w optymalny sposób łączy kilka ważnych dla jego mieszkańców funkcji. Użytkownicy mają teraz do dyspozycji równy chodnik oraz oświetlenie terenu, co znacznie podnosi bezpieczeństwo poruszania się w tym obszarze. Wykonano także miejsca postojowe z płyt betonowych, które umożliwiają cyrkulację wody.

Ważnym elementem poruszanym podczas konsultacji było przygotowanie miejsca spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Niewielka powierzchnia podwórka ograniczała możliwości zaprojektowania rozbudowanej części rekreacyjnej. Jednak zgodnie z wolą mieszkańców, także tych najmłodszych, powstała huśtawka dla dzieci oraz ławki w zacienionym miejscu wśród zieleni. Dość ciekawym elementem wyposażenia wnętrza podwórzowego są trzepak i miejsce na suszenie prania – co dziś nie jest zbyt często wyrażaną potrzebą. Cel? Integracja lokalnej społeczności i budowanie wzajemnego zaufania…

Ciekawych rozwiązań nie brakuje także w zakresie zieleni. Głosy mieszkańców dotyczące budowy miniogrodów, ogródków ziołowych, sadzenia truskawek, stworzenia klombów lub rabatek, zaowocowały przygotowaniem przestrzeni na inicjatywy własne lokalnej społeczności – od strony frontowej budynków u zbiegu al. Hallera i ul. Księgowej powstały duże drewniane donice, które mieszkańcy będą mogli zagospodarować według własnych potrzeb.

Przy rewitalizacji każdego wnętrza podwórzowego podstawą jest wykonanie odwodnienia terenu. Było to szczególnie ważne na tym podwórku ze względu na właściwą cyrkulację wód opadowych i potrzebę nawadniania dużej ilości zieleni. Dzięki temu zachowana została powierzchnia biologicznie czynna, która umożliwi chociażby nawadnianie roślin.

Koszt inwestycji sięga prawie 823 tys. zł. Prace zakończą się jeszcze latem.

Skoro mowa o odwodnieniu terenu, to warto zajrzeć też na podwórko w obrębie ulic: Cybulskiego, Pomorskiej, Dubois i Drobnera, które jest jeszcze w trakcie remontu. To duże podwórko w ścisłym centrum miasta. Priorytetem było tu wykonanie, na jak największym obszarze, powierzchni biologicznie czynnej, by umożliwić retencję wody. Niezbędna była częściowa wymiana gruntu na taki, który umożliwi naturalną cyrkulację wody - w skupinach krzewów pojawiły się kamienie, jako elementy rozsączająco-odparowujące.

Spadki z chodników sąsiadujących z zieleńcami są wyprofilowane tak, by wody opadowe spływały na zieleńce, a ich nadmiar gromadził się w miejscach, gdzie znajdują się kamienie. Stamtąd woda może się powoli rozsączać do gruntu, zasilać rośliny i odparowywać. Z czasem kamienie nie będą widoczne, ponieważ krzewy urosną i je zasłonią. Przy trudnych warunkach gruntowych, jakie są na tym podwórku, jest to optymalne rozwiązanie. Dodatkowo Zarząd Zasobu Komunalnego wykonał miejsca postojowe z ekokraty, która także umożliwi swobodny przepływ wody we wnętrzu podwórzowym.

Na tej inwestycji pojawią się jeszcze stojaki na rowery, kosze na śmieci i lampy typu parkowego oraz oczywiście utwardzone drogi dojazdowe, chodniki i ścieżki żwirowe dla pieszych. Koszt inwestycji to prawie 1,3 mln, a zakończenie prac nastąpi jeszcze w tym roku. WoK

Program za 60 mln zł

We Wrocławiu jest 946 podwórek należących do miasta. Zgodnie z programem na lata 2021-24 kompleksowo zostanie zmodernizowanych 35 z nich – za kwotę blisko 60 mln złotych. Poza tym będą realizowane częściowe rewitalizacje.

Źródła: Wojciech Koerber