Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Jeszcze w tym miesiącu do Wrocławia ma przyjechać z Bydgoszczy pierwsza PESA. To nowy niskopodłogowy tramwaj, który na torach w stolicy Dolnego Śląska powinien pojawić się wiosną tego roku. Jeden taki tramwaj kosztuje blisko 8,5 miliona złotych.

PESA to bardzo nowoczesny tramwaj

Do Wrocławia na pewno przyjadą 24 tego typu tramwaje, co daje rekordowa kwotę 204 miliony złotych za ich zakup. W umowie jest jeszcze dodatkowa opcja na 16 wozów za 133,5 mln. zł. To wielkie pieniądze, ale Wrocław stawia na komunikację publiczną i chce zapewnić jak najlepszy komfort podróżowania pasażerom. Stąd setki milionów złotych przeznaczonych w ostatnich latach na poprawę stanu torowisk oraz zakup nowych tramwajów i autobusów.

Nowe tramwaje dla Wrocławia mogą pomieścić 200 osób. Są klimatyzowane i niskopodłogowe co zapewni komfort osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Pesy są świetnie dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Pojazd wyróżnia się pętlą indukcyjną dla osób niedosłyszących w pierwszym członie wagonu. Dzięki temu rozwiązaniu, aparaty słuchowe osób niedosłyszących łączą się automatycznie z systemem informacyjnym tramwaju i otrzymują komunikaty informacyjne bezpośrednio z pojazdu.

PESY mają wyznaczone miejsce dla osoby z psem przewodnikiem (a także dwa miejsca dla wózków inwalidzkich). Niezależnie od tego dwa miejsca są przeznaczone na wózki dziecięce. Nowe tramwaje będą bardziej ciche.

Na kołach ich zamontowane zostają specjalne absorbery, co pozwoli zredukować hałas powstający przy przemieszczaniu się pojazdu pod szynach. W tym modelu zadebiutuje też nowy system informacji pasażerskiej.

Znajdziemy w nim także dodatkowe listwy świetlne LED na drzwiach wagonu informujące o ich stanie (zaprogramowane, otwarcie, zamknięcie). Nowy model charakteryzuje się całkowicie nowym układem wózków w tramwaju - 2 skrętne (skrajne) + jeden sztywny, nowością we wrocławskich Pesach są wyświetlacze lusterkowe zamiast lewego lusterka w pojeździe.

We Wrocławiu nowe Pesy mają zastępować Konstale 105.

Źródła: MPK Wrocław