Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

5 września, we wtorek, bramy Muzeum Śląska Wrocław zostaną po raz pierwszy otwarte dla wszystkich chętnych. Od godz. 10 każdy zwiedzający będzie mógł poznać ponad 75 lat historii WKS-u. Głównie drużyny piłkarskiej, ale nie tylko...

Muzeum Śląska to połączenie tradycji z nowoczesnością. Wierzymy, że kibice nie będą chcieli z niego wychodzić...

Ekspozycja jest podzielona na poszczególne etapy historii miasta i Śląska, m.in.: klub na gruzach miasta (1945-1956), historyczny awans w 1964 roku, złote lata 70., czy powrót na szczyt. W muzeum znajdują się artefakty z przeszłości (dokumenty, proporce itp.), wypowiedzi zawodników, historyczne fotografie, materiały wideo (m.in. z bramkami w europejskich pucharach) i rotunda poświęcona stadionom. Do tego fotobudka oraz trójwymiarowa, przestrzenna „piłka” z projektorem znajdującym się za nią, służąca jako ekran do wyświetlania piłkarskich impresji. Odnotowano także aspekt kibicowski – poprzez prezentację zapisu oprawy meczowej za pomocą projektora.

Od strony promenad – pod trybunami, po przejściu muzeum – znajduje się strefa aktywności dla dzieci i młodzieży, z bezpiecznymi, przestrzennymi urządzeniami do zabawy. Będą mogli korzystać z niej zarówno goście Muzeum Śląska Wrocław, jak i położonego obok Browaru Stu Mostów – Sports Baru.

- Śląsk już od ponad 75 lat wyzwala w nas, mieszkańcach, wiele emocji i daje powody do dumy – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. - Bez wątpienia dzieje WKS-u to przepiękna historia, jak to w sporcie, wzloty i upadki, choć z przewagą tych pierwszych. Jako wrocławianie możemy pochwalić się tytułami mistrzowskimi w wielu dyscyplinach, choć w Muzeum skupiamy się na zespole mającym swój dom na Tarczyński Arenie. Pamiętamy jednak, że klub wyszkolił też m.in. kilkunastu medalistów olimpijskich, których losy również możemy poznać na miejscu – dodaje.

- Muzeum Śląska to kolejny element, który z pewnością doskonale uzupełni ofertę stadionu – tłumaczy Marcin Przychodny, prezes Tarczyński Areny Wrocław. - Zostało ono zaprojektowane tak, by zainteresować nie tylko kibiców piłkarskich. Mamy nadzieję, że stanie się popularnym celem odwiedzin mieszkańców Wrocławia i okolic. To kolejny krok w procesie jeszcze „szerszego” otwierania przestrzeni stadionu, nie tylko jako miejsca zorganizowanych wydarzeń, ale i codziennej rekreacji – podkreśla.

Bilety do muzeum będzie można nabyć w okrągłym kiosku - Fan Shopie Śląska, na esplanadzie stadionu, od ul. Królewieckiej lub przez internet. Pojawi się także możliwość skorzystania z wizyty w muzeum w pakiecie ze zwiedzaniem Tarczyński Areny. Ceny biletów i inne szczegóły znajdą się niebawem na stronie www.muzeumslaskwroclaw.pl.

Muzeum będzie czynne w dni powszednie od godz. 10 do 18, zaś w weekendy od 11. do 19. (z możliwością wprowadzenia zmian podczas imprez masowych). Profil na fb: muzeumslaskawroclaw.

Źródła: Wrocław