Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Ma na imię Flores, jest jadowita, wygląda przerażająco i je raz na trzy tygodnie. Smoczyca z Komodo zamieszkała we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

Warany mają charakterystyczny język przypominający płomienie

– Flores mieszka w pawilonie Smoki Indonezji, który jest skrzydłem naszego terrarium. Przyjechała do nas z zoo we Frankfurcie. Urodziła się 3 sierpnia 2011 roku w zoo w Los Angeles. Choć rodowód ma amerykański, reprezentuje gatunek w naturze zamieszkujący archipelag Małych Wysp Sundajskich w Indonezji – opowiada Weronika Skupin z wrocławskiego zoo.

Warany z Komodo to największe żyjące jaszczurki, których masa nierzadko przekracza 100 kg, a długość 3 metry. Samice są mniejsze. Flores ma 2 metry i waży 27 kg, ale i tak robi wielkie wrażenie. Imię Flores nawiązuje do nazwy wyspy położonej w Indonezji w pobliżu Komodo. Te niezwykłe warany żyją w parku narodowym obejmującym wyspy: Komodo, Rinca, Nusa Kode i Gili Motang, gdzie żyje kilka tysięcy osobników tego gatunku. Wyspa Flores znajduje się poza obrębem parku, a żyjąca tam niewielka populacja waranów z Komodo (kilkadziesiąt osobników) ma bardzo urozmaiconą pulę genetyczną, przez co jest szczególnie cenna biologicznie.

Warany te są bardzo silne i zadziwiająco szybkie jak na swoją masę. Mogą być groźne dla człowieka. Potrafią upolować bawoła! W ich ślinie znajduje się ponad 50 różnych bakterii. Dzięki nim ukąszona ofiara umiera najczęściej z zakażenia, a waran ma posiłek. Ponieważ warany z Komodo polują niezwykle rzadko i podobnie jak inne wielkie gady (krokodyle czy aligatory) nie jedzą nawet tygodniami, a więc dieta Flores będzie specyficzna. Karmienie zaplanowane jest co trzy tygodnie, a w menu znajdzie się udziec (we Frankfurcie Flores jadała kozinę) albo króliki.

O waranach z Komodo od wieków krążyły legendy. Opowiadano o smokach mieszkających na odległych wyspach. Te gigantyczne jaszczurki mają długi żółty, rozdwojony na końcu język, który przywodzi na myśl płomienie wydobywające się z pyska smoka. Warto się wybrać do wrocławskiego zoo, by zobaczyć nową smoczycę Flores.

Źródła: ZOO Wrocław