Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Moc jest w nas! Kobiety na rzecz pokoju, równości, klimatu i demokracji – tak brzmi hasło przewodnie XIV Kongresu Kobiet, który już w najbliższy weekend odbędzie się w Hali Stulecia (8-9 października) i przyległym Wrocławskim Centrum Kongresowym. Wydarzenie otworzy m.in. noblistka i honorowa obywatelka miasta, Olga Tokarczuk.

Olga Tokarczuk i prezydent Jacek Sutryk (w środku).

Co się kryje pod tym wydarzeniem? Będą dyskusje m.in. o ekologii, ekofeminizmie, kobietach w biznesie, matkach, łączeniu ról, life work balance, ale też debaty plenarne poświęcone ekonomii, wojnie, ekologii, sztuce oporu.

Tegoroczny Kongres, odbywający się w cieniu wojny, ma być wielkim świętem demokracji i równości wojny. Stąd też m.in. obecność wielu Ukrainek. - Wojna nie przesłania nam jednak jednego z najważniejszych problemów naszych czasów, jakim jest kryzys klimatyczny. Będziemy radzić, co kobiety mogą zrobić (dziś i teraz), by przeciwdziałać kataklizmowi. Będziemy też diagnozować naszą kruchą demokrację, analizować sytuację gospodarczą, debatować o kulturze i edukacji, sprzeczać się o feminizm… - czytamy na stronie www.kongreskobiet.pl.

Kompleks Hali Stulecia nie jest przypadkowym gospodarzem wydarzenia. Mianowicie stwarza ogromne możliwości przestrzenne do tworzenia centrów tematycznych. Nie zabraknie zatem paneli o problemach zdrowia, ekonomii, przywództwa, polityki, seksualności, klimatu, pandemii…. Podjęte zostaną także problemy rynków pracy, bezpieczeństwa w domu, prawa reprodukcyjnego czy wreszcie równości płac, która zagościła już m.in. w światowym tenisie.

Wystarczy wspomnieć, że Kongres Kobiet stoi za projektem ustawy w sprawie ograniczania różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Obowiązek pracodawcy informowania o przeciętnej luce płacowej obejmuje zazwyczaj różnice w średnim wynagrodzeniu godzinowym brutto mężczyzn i kobiet, ale także różnice w innych ruchomych częściach wynagrodzenia, takich jak dodatki i premie uznaniowe (Belgia, Wielka Brytania, Austria, Niemcy, Finlandia). W niektórych krajach należy również przedstawić przyczyny wpływające na różnice w zarobkach, a także plany naprawy sytuacji oraz procedury monitorowania (Norwegia, Hiszpania, Francja, Dania). Istnieje też obowiązek informacji o szansach kobiet i mężczyzn na awans, zdobywanie dodatkowych kwalifikacji i możliwości szkoleń.

Misją Stowarzyszenia Kongresu Kobiet jest działanie na rzecz realnej równości kobiet i mężczyzn (równość praw, szans i możliwości), uznania godności, autonomii i wolności wszystkich (i kobiet, i mężczyzn), budowanie solidarności kobiet poprzez wymianę doświadczeń, wzajemną pomoc i pracę nad pamięcią o naszej historii. Panie skrzyknęły się po to, by korzystać z doświadczeń przeszłości oraz swojej wiedzy i umiejętności. By w przyszłości mogły być z tego dumne.

Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 roku jako ruch społeczny, aktywizujący kobiety w Polsce społecznie i politycznie. Punktem wyjścia były działania podjęte wokół organizacji I Kongresu Kobiet, czyli zjazdu ponad czterech tysięcy kobiet z całego kraju, które dyskutowały o wkładzie pań w historię ostatniego 20-lecia w Polsce.

Dziś Kongres jest społeczną inicjatywą zrzeszającą osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, dziennikarstwa, związków zawodowych, związków pracodawców oraz wiele innych. Obecny zarząd tworzą Magdalena Środa, Ewa Rumińska-Zimny, Ewa Sufin-Jacquemart i Agata Kobylińska. Co istotne, kongres nie jest związany z żadną instytucją ani z żadną partią polityczną. Skupia kobiety z całej Polski, o różnych poglądach i wywodzące się z różnych środowisk. Ale chcące działać wspólnie. WK

XIV Kongres Kobiet – wybrane punkty programu

Sobota, 8.10 9:00-10:00 Otwarcie, prowadzące: Renata Kim i Alina Makarczuk 9.40 Wystąpienia Matek Założycielek (Henryki Bochniarz, Magdaleny Środy)

9.45 Wystąpienie prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka (gospodarz)

9.55 - Wystąpienie Olgi Tokarczuk 10:00 – 14:00

Sesje plenarne

10:00 - Gabinet cieni KK: Henryka Bochniarz, Małgorzata Fuszara, Agnieszka Holland, Monika Płatek, Magdalena Środa, Ewa Sufin-Jacquemart, Bogumiła Matuszewska; rozpoczęcie akcji przeciw „wykluczeniu menstruacyjnemu” – Dominika Kulczyk

12:00 Jak przerwać marazm antropocenu? Nadzieje ekofeminizmu - Sylwia Spurek, Beata Kowalska, Joanna Hańderek, Joanna Erbel, Karolina Kuszlewicz, Joanna Stolarek. Prowadzenie: Paulina Januszewska

Centrum Gospodarka i równość - 16:15-17:20 Czy tylko „należy się”: równe płace i dobre praktyki krajów i firm.

Centrum Europejskie - 16:15-17:20 Czy Zielony Ład zmieni Europę?

Centrum: Nasze ciała, nasze życie! - 15:00-16:10 (Eko)seks bez przemocy; 16:15-17:20 Przypływ. Postmonopauzalny zapał życiowy.

Centrum Zielone - 15:00-16:10 Ekofeministyczna troska jako polityczny program.

Centrum genderowe - 16:15-17:20 Demokracja genderowa; 17:25-18:30 Poza przemocą.

Centrum Praworządności - 16:15-17:20 Czy polskie prawo jest przyjazne kobietom?

Centrum 1000 - 17:45-19:00 Postmęskość. O patriarchacie, putinizmie i koniecznym przekraczaniu momentu faszystowskiego.

Centrum Matek - 15:00-16:00 Matki siłaczki. 20:00 – KONCERT

Niedziela, 9.10

Sesje plenarne. 14.00 W poszukiwaniu przywódczyń: Izabela Leszczyna, Barbara Nowacka, Magdalena Biejat, Urszula Zielińska, Joanna Scheuring-Wielgus, Klaudia Jachira, Elżbieta Łukaciejewska, Katarzyna Lubnauer, Anita Kucharska-Dziedzic, Joanna Mucha, Jolanta Niezgodzka. Prowadzące: Katarzyna Kasia i Karolina Wigura

15.00 Manifest Kongresu Kobiet „Moc jest w nas”

15.15 Nagrody Kongresu Kobiet

15:30 Koncert Moja mama Janis

9:00-13:00 Centra tematyczne

Centrum Przemoc i troska 10:00-13:00 Gość-inność. Okrągły stół polsko ukraiński.

Centrum Samorządowe 9:00-10:15 Miasta równych praw – gender kasa i przywileje.

Centrum Nowych Pokoleń 9:15-10:00 Co nasze prababki mogłyby powiedzieć cyberdziewczynom. Centrum Przywództwa 10:00-10:55 Kwoty i przywództwo kobiet w biznesie; 11:00-11:55 Liderki w mediach: jak zwiększyć „widzialność” kobiet?

Centrum Edukacyjne 10:00-10:55 Szkoła cnót niewieścich i inne Hity.

Centrum „Chcemy całego życia!” 9:30-10:30 Moje ciało, moja sprawa – tatuaże, bodyshiming; 11:35-13:00 Co nas kręci, co nas podnieca. Postpornografia objaśnia nam świat.

Centrum 1000 8:30-10:30 Premiera filmu „O tym się nie mówi” (45 minut) i debata: Znikające kobiety, czyli ciąża w czasach horroru.

Źródła: Wrocław