Działania kulturalne w Wiązowie przyjęły metaforyczną postać ogrodów. Mianowicie Gminna Biblioteka Publiczna kontynuowała w zeszłym roku realizację projektu ,,Ogrody Biblioteki” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Celem zadania było wzmacnianie roli biblioteki jako „trzeciego miejsca”, jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi, a jednocześnie promującego czytelnictwo i czynny udział w kulturze. Stąd stworzono m.in. „Ogród Biblioterapii”, czyli cykl warsztatów dla trzylatków i ich rodziców.
„Ogród Sztuk Pięknych” to z kolei projekt, w którym wspólnie z artystami plastykami zamieszkującymi w gminie Wiązów zorganizowano warsztaty plastyczne i plenery malarskie: z Dorotą Jarosz-Franczak w Witowicach, Elżbietą Janczak-Wałaszek w pracowni w Księżycach, Krzysztofem Wałaszkiem w bibliotece oraz Bogdanem Szychowiakiem w Nowinie. W ramach „Ogrodu Książki” odbyło się natomiast 13 spotkań z autorami w formie warsztatów literackich, poetyckich i plastycznych inspirowanych książką. Prowadziły je Mirka Szychowiak, Beata Gruszecka-Małek, Małgorzata Konieczna i Dorota Jarosz-Franczak.
„Ogród Otwarty” dał możliwość integracji i współdziałania różnych grup wiekowych. Impreza odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej w Wiązowie w partnerstwie z tą instytucją, a do współpracy dołączyły Rada Rodziców, Ochotnicza Straż Pożarna, Sołectwo Łojowice, Serwis Rowerowy u Micha oraz Santander Bank. Odbył się niezwykły koncert zespołu Mikromusic oraz pełen energii pokaz Teatru Ognia Osculum. Wreszcie spotkanie autorskie połączone z minikoncertem Tomasza Organka zorganizowano jako „Ogród Organowy”.
Biblioteka w Wiązowie gościła też Michała Rusinka – pisarza, literaturoznawcę, tłumacza, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także byłego sekretarza noblistki Wisławy Szymborskiej. Spotkanie prowadziła dyrektor Biblioteki Magdalena Krupa, tym razem wraz z Mirką Szychowiak – poetką, rezydentką mieszkania Wisławy Szymborskiej w Krakowie.
Michał Rusinek przybliżył postać poetki, nie obyło się bez anegdot dotyczących życia pisarki. Profesor opowiedział też o swoich książkach i zwrócił uwagę na sam język – jego wartość, znaczenie, sposób wypowiadania, to, jak wpływa na odbiorców.
Mariusz Szczygieł i inni
Bieżący rok znów przyniesie mnóstwo nowych wydarzeń animowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Już 8 marca spotkanie z Edytą Jungowską, a 24 - z Mariuszem Szczygłem. Z kolei 19 kwietnia czeka nas VI edycja konferencji dla bibliotekarzy, nauczycieli i biblioterapeutów pod hasłem „Potęga słów, czyli jak słowa kształtują rzeczywistość”, natomiast 12 maja warsztaty plastyczne z Pawłem Pawlakiem dla dzieci. W Wiązowie kulturę się ceni!