Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Od początku października w Barbarze, klubokawiarni prowadzonej przez Wrocławski Instytut Kultury, skorzystać można z komfortki – pomieszczenia, w którym osoby z niepełnosprawnościami w godny i komfortowy sposób mogą zostać przebrane. W ten sposób WIK stał się pierwszą dolnośląską instytucją kulturalną dołączającą do ogólnopolskiej akcji społecznej „Przewijamy Polskę”.

Tak wygląda komfortka w Barbarze przy ul. Świdnickiej. W Wielkiej Brytanii tego typu miejsc jest 1400, w Polsce wciąż mniej niż sto.

Wrocławski Instytut Kultury to najmłodsza miejska instytucja kultury we Wrocławiu. Od powstania na początku 2022 roku jednym z jej priorytetów jest jak największa dostępność tworzonego programu: zadbanie o odbiorców reprezentujących różne grupy wiekowe, zaangażowanie nowych mieszkańców, ułatwienie udziału uczestnikom ze szczególnymi potrzebami. Osoby z niepełnosprawnościami mogą chociażby cieszyć się programem corocznego czytelniczego święta – Europejskiej Nocy Literatury czy sięgnąć po przewodnik po lokalnych wydarzeniach, „Wrocławski Niezbędnik Kulturalny”, w którym projekty dostępne oznaczone są w specjalny sposób.

Ostatnio WIK dołączył do ogólnopolskiej inicjatywy społecznej „Przewijamy Polskę”. Jej celem jest stworzenie w przestrzeni publicznej pomieszczeń nazywanych komfortkami, w których dorosłe osoby z niepełnosprawnościami mogą się przebrać, zmienić pieluchy czy cewnik. Szacuje się, że na co dzień mogą one stanowić wsparcie dla 150 tysięcy dorosłych niesamodzielnych osób, które w asyście rodziców lub opiekunów zmienią pieluchomajtki. Poza domem robią to często w niehigienicznych i urągających im warunkach. Jedną z inspiracji do akcji „Przewijamy Polskę” była infrastruktura Wielkiej Brytanii, gdzie podobnych miejsc (nazywanych tam „changing places”) jest około 1400. W Polsce liczba komfortek wciąż nie przekroczyła 100.

Klubokawiarnia Barbara, otwarta codziennie w godz. 8-20, jest pierwszą na Dolnym Śląsku lokalizacją prowadzoną przez instytucję kultury, wyposażoną w komfortkę. Miejsce zostało wyposażone w leżankę i podnośnik osobowy.

Źródła: Wrocław