– Rozbudowa oczyszczalni ścieków to nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim w przyszłość mieszkańców Wrocławia. Dzięki temu projektowi miasto będzie mogło się rozwijać w sposób zrównoważony i odporny na wyzwania, jakie niesie zmieniający się klimat – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Wrocław od lat korzysta z nowoczesnej oczyszczalni ścieków, ale chce by była jeszcze lepsza. Nieczystości z Wrocławia po przejściu przez system kanalizacji trafiają do oczyszczalni ścieków położonej na Janówku. Jest to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia z chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu. Ostatnia modernizacja oczyszczalni miała miejsce w 2012 roku i od tego momentu posiada zdolność oczyszczania ok. 150 tys. m3 ścieków na dobę. Powierzchnia oczyszczalni to obszar równy 70 boiskom piłkarskim! Projekt rozbudowy zakłada przepustowość do 209 000 m3 na dobę. Infrastruktura zostanie dostosowana do przyjęcia ścieków podczas deszczów co pozwoli na efektywne oczyszczanie większej ilości ścieków i minimalizowanie wpływu na środowisko.
Rozbudowa oczyszczalni będzie realizowana w trzech etapach. Pierwszy z nich właśnie się rozpoczyna i potrwa do grudnia 2026 roku. W tym kroku zyska część mechaniczna. Wykonawca przebuduje obiekty służące do podczyszczana wstępnego, w tym m.in. kraty i piaskownik. Zmodernizowana zostanie także pompownia główna ścieków oraz cztery istniejące osadniki wstępne. Ponadto, zostaną wybudowane dwa nowe osadniki wstępne. Modernizacji zostaną poddane także rurociągi technologiczne, które łączą obiekty. W tym etapie zostanie zrealizowana także budowa instalacji służącej do usuwania związków azotu z odcieków z osadu przefermentowanego wraz z budową infrastruktury towarzyszącej.
- MPWiK we współpracy z Politechniką Wrocławską opracowało autorskie rozwiązania i posiada dwa patenty na technologię doskonalącą oczyszczanie ścieków ze związków azotu - cieszy się Witold Ziomek, prezes MPWiK.
W drugim etapie rozbudowana zostanie część biologicznego oczyszczania ścieków. Z kolei trzecia część rozbudowy nazywana jest etapem elektro-energetycznym. Szacowany koszt całej rozbudowy to aż 400 mln zł!