Cakar ma sześć lat jest waranem - nazywanym smokiem z Komodo. Trafił do wrocławskiego zoo z Pragi. Jest niezwykle groźny. Ta wielka jaszczurka potrafi zabić bawoła!

Nowy waran z Komodo we wrocławskim zoo

Znajdziecie go w pawilonie smoki Indonezji, które jest skrzydłem terrarium ogrodu zoologicznego. Lubi przesiadywać na skalnej półce po prawej stronie. Na pierwszy rzut oka nie jest zbyt ruchliwy. Dzień spędza na obserwacji i kąpielach w basenie. Niech was jednak nie zmyli! Waran potrafi być bardzo szybki i niezwykle niebezpieczny.

Cakar mierzy 235 cm i waży blisko 33 kg, jest jeszcze mniejszy od swoich braci żyjących na wolności i potrafiących mierzyć ponad 3 metry długości i ważących ponad 100 kg.

W naturze warany polują rzadko i potrafią nie jeść tygodniami, podobnie jak krokodyle czy aligatory. – Nasz waran będzie karmiony podobnie jak w zoo w Pradze, czyli co 4 tygodnie. Jest do tego przyzwyczajony i taka dieta sprawdza się u niego najlepiej. Żywi się mięsem, a jednorazowo może dostać nawet półtuszę jagnięcą, którą zje w całości – mówi Weronika Skupin z wrocławskiego zoo.

W naturze wielkie rozmiary umożliwiają waranom z Komodo polowanie nawet na bawoły i jelenie. Interesujące jest, że warany są jedynymi gadami, które atakują w grupie, co świadczy o ich inteligencji. Co rzadkie u kręgowców, warany z Komodo mogą rozmnażać się bez udziału samca, czyli partenogenetycznie. Nie budują gniazd - swojej jaja składają w norach lub gniazdach ptaków. Smok z Komodo także wydziela jad. Osłabia on zaatakowane zwierzę i z czasem pozwala go zabić.

Według Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych, w naturze żyje około 1380 osobników tego gatunku. Warany z Komodo występują w większości w obrębie Parku Narodowego Komodo, gdzie są dość dobrze chronione, a także na wyspie Rinca.

Wrocławskie zoo finansuje i wspiera projekt badań w rezerwacie Wae Wuul na wyspie Flores położonej poza obrębem Parku Narodowego Komodo w Indonezji. Żyje tam jeszcze mało poznana i niezwykle cenna genetycznie populacja waranów z Komodo. Jej liczebność szacuje się na około 60 osobników. Dzięki temu projektowi rośnie wiedza na temat waranów, ale też całego cennego ekosystemu. W rezerwacie zmniejszyła się liczba kłusowników, prowadzone są akcje edukacyjne, pracownicy szkoleni są w nowych technikach badawczych.

Źródła: ZOO Wrocław