Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Z początkiem października we Wrocławiu obowiązują nowe umowy, które miasto zawarło z firmami wywożącymi odpady. Powrót SZOP-ów i częstsze odbiory bioodpadów latem to tylko niektóre zmiany, jakie czekają wrocławian.

W listopadzie na ulice wrócą SZOPy, czyli Samochody Zbierające Odpady Problemowe.

W postępowaniu przetargowym spółka Ekosystem, która nadzoruje odbiór odpadów we Wrocławiu, wyłoniła cztery najkorzystniejsze oferty. Od 1 października za wywóz odpadów z poszczególnych dzielnic Wrocławia odpowiadają: dla Starego Miasta i Śródmieścia (sektor I) - konsorcjum Eneris i Chemeko-System, dla Krzyków (II) - Chemeko-System i Eneris, dla Fabrycznej (III) - Chemeko-System, dla Psiego Pola (IV) - WPO Alba.

Umowy zostaną zawarte na półtora roku, z możliwością przedłużenia o sześć miesięcy. Łącznie Wrocław zapłaci za te usługi w czterech sektorach 414 mln zł rocznie. Nowe umowy to powrót do szerokiej gamy rozwiązań, które obowiązywały przez ostatnie lata, do 2022 roku. W poprzednich, unieważnionych przetargach usługi te zostały wycenione na ponad 530 mln zł rocznie, a ich zakres był znacznie okrojony.

Od października odpady z papieru są odbierane spod domów jednorodzinnych częściej, co dwa tygodnie. Zostaje utrzymana obecna częstotliwość wywozu odpadów z tworzyw sztucznych - także co dwa tygodnie dla zabudowy jednorodzinnej.

Nowością są częstsze odbiory bioodpadów w przypadku zabudowy wielolokalowej - wiosną i latem (od 15 maja do 15 września) będą one wywożone co najmniej dwa razy w tygodniu. Odbiór odpadów zielonych prowadzony w systemie zbiórki akcyjnej oraz odpadów wielkogabarytowych będzie przebiegał z zachowaniem tej samej częstotliwości. Stare wersalki, krzesła, fotele, regały czy szafki będą zabierane z punktów wyznaczonych przez właścicieli nieruchomości (zbiórka w kontenerze) w przypadku zabudowy wielolokalowej co najmniej raz w miesiącu, a z nieruchomości o charakterze jednorodzinnym – raz na dwa miesiące.

W przypadku ścisłego centrum Wrocławia zapewniono objazdową zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, a tam gdzie pozwalają na to warunki, przewidziano możliwość korzystania z podstawianych kontenerów. Odbiór będzie odbywał się co dwa tygodnie. Harmonogram wywozu odpadów dla poszczególnych dzielnic można znaleźć na stronie Ekosystemu.

W listopadzie wrócą Samochody Zbierające Odpady Problemowe, nazywane SZOPami. Mobilna zbiórka to prosty sposób na pozbycie się niepotrzebnego małego sprzętu AGD czy RTV, chemikaliów po remoncie, starych żarówek czy leków.

Od października łatwiej oddamy też zużyte igły i strzykawki - taka zbiórka będzie prowadzona w wytypowanych aptekach. Cały czas igły, strzykawki i inne odpady medyczne można oddawać również do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK-ów. Obecnie funkcjonują dwa takie miejsca - przy ul. Michalczyka 9 oraz przy Janowskiej 51. Trwają prace nad uruchamianiem kolejnych.

Źródła: Wrocław