Młodzieżowe Centrum Sportu dokonało odbioru nowego obiektu. To rolkowisko o wymiarach 60 x 28 m, ma zaokrąglone łuki i bandę hokejową. Obiekt jest przeznaczony do rekreacyjnej jazdy na wrotkach i rolkach oraz przystosowany do gry w: hokej inline (na rolkach), ball hokej, rollerderby, box lacrosse i bike polo. Warstwa użytkowa wykonana jest z płytek odpornych na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Rolkowisko zostało wyposażone m.in. w krążkochwyty, oświetlenie, boksy czy siatki. Została tam również stworzona mała architektura z suchym ogrodem deszczowym o powierzchni 182,1 mkw. Do instalacji, oprócz wody z okalających teren istniejących chodników, odprowadzana będzie woda z terenów utwardzonych. Rolkowisko kosztowało 1 693 619, 90 zł, a do tego oświetlenie – 159 285 zł.
- Wrocław jest miastem sportu, dlatego powstają nowe obiekty. Oczywiście, w ramach możliwości. W ramach funduszy osiedlowych, Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, czy też w ramach regularnego funduszu inwestycyjnego – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Niebawem pojawią się tu bramki i będą latały krążki, podczas gry w hokeja na rolkach. Wokół boiska jest też miejsce na trybuny, a zieleń zostanie uzupełniona – dodaje.
My dodamy, że przy Lotniczej swoją siedzibę ma Młodzieżowy Klub Sportowy Parasol, który we wrześniu obchodził 40-lecie istnienia. Swoją nazwę przyjął na cześć batalionu Armii Krajowej, składającego się głównie z harcerzy i zasłużonego w walce z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej. Założycielami klubu byli Michał Popek, Tadeusz Banach i Andrzej Kuciel, a zamysł mieli następujący – wychowywać poprzez sport dzieci z zachodnich blokowisk Wrocławia. I tego się trzymali.
Obecnie w 31 drużynach piłkarskich (skrzaty, żaki, orliki, młodzicy, juniorzy młodsi i starsi) trenuje ponad 700 zawodników. Dość powiedzieć, że wychowankowie kluby tworzą całkiem znany batalion. Są nimi m.in.: Ireneusz Kowalski, Krzysztof Ulatowski, Krzysztof Ostrowski, Jacek Imianowski, Artur Monasterski, Paweł Odrzywolski, Krzysztof Danielewicz, Jakub Wrąbel i Marek Kowalczyk, który będąc zawodnikiem Parasola odniósł w barwach reprezentacji Polski U-16 historyczny sukces, zdobywając w 1993 roku złoto mistrzostw Europy. Inna ciekawostka – w sezonie 2015/16 członkami pierwszej drużyny Śląska było trzech wychowanków klubu z Lotniczej: Ostrowski, Danielewicz oraz Wrąbel.
Parasol to jednak też lekka atletyka. I nie tylko biegi, bo pierwsze kroki stawiała w klubie dyskobolka Joanna Wiśniewska, brązowa medalistka mistrzostw Europy z Barcelony (2010). WK
Sukielicka się rozrasta
Kompleks do sportów wrotkarskich rozrasta się też przy ul. Sukielickiej, gdzie w 2017 roku rozdano medale The World Games. od tego czasu funkcjonują tam dwa tory do jazdy szybkiej i ulicznej, teraz już oświetlone, a od grudnia zeszłego roku ogólnodostępny skatepark. W przyszłym roku zakończy się natomiast budowa krytego rolkowiska, które w okresie zimowym służyć będzie jako lodowisko.