Nowe publiczne przedszkole powstaje na parterze zabytkowego budynku (dawna siedziba Centrum Kultury Agora), który przechodzi gruntowną modernizację pod okiem konserwatora. Buduje je inwestor prywatny w ścisłej współpracy z miastem, ale placówka będzie funkcjonowała na tych samych zasadach, co miejskie przedszkola.
W przedszkolu Tilia przy pl. Piłsudskiego znajdzie się pięć przestronnych i nowocześnie wyposażonych sal dydaktycznych, szatnie, łazienki oraz pomieszczenia specjalistów (pedagoga, psychologa, logopedy) i dyrekcji. Na zewnątrz, ogrodzony i kolorowy plac zabaw, przestronny taras oraz dużo zieleni.
– Prace idą zgodnie z planem. Obecnie trwa malowanie sal, montaż wykładzin, układanie kafelek i instalacji. Pomieszczenia kuchenne są już gotowe, wkrótce zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt. Z kolei na zewnątrz wykonano już elewację, postawiono też plac zabaw. Trwają jeszcze prace przy nasadzaniu roślin oraz aranżacja terenu wokół placówki. Wszystko z troską o historyczny charakter obiektu i najwyższy komfort przedszkolaków – mówi Monika Kremser, członek zarządu Fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty, która poprowadzi placówkę. – Od września uruchomimy pięć grup dla 125 dzieci – dodaje.
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświat, we Wrocławiu prowadzi 20 placówek oświatowych, a Tilia stanie się kolejnym elementem sieci. Przedszkole to uzupełni ofertę edukacyjną na osiedlu Karłowice-Różanka.
– W naszym mieście bardzo dobrze sprawdza się model współpracy z inwestorem zewnętrznym, który buduje przedszkola lub szkoły, a miasto w całości finansuje ich funkcjonowanie. Rodzice za pobyt malucha płacą tyle samo, co w miejskich przedszkolach – podkreśla Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji UMW. – W mieście mamy ponad 60 takich placówek. Przedszkole Tilia będzie można już wybrać w drugim etapie rekrutacji, który rusza 21 maja – dodaje.
Otwarcie placówki już we wrześniu. Z kolei rok później otwarty zostanie Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Zwycięskiej dla 1000 osób i 200 przedszkolaków – najdroższa miejska inwestycja edukacyjna we Wrocławiu.
Od 2019 roku we Wrocławiu utworzono ponad 6 tys. nowych miejsc przedszkolnych. W przedszkolach prowadzonych przez miasto jest blisko 15,5 tys. miejsc, a w przedszkolach publicznych prowadzonych przez inne organy prawie 9 tys.