Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wsparcie krótkoterminowe jest ważne dla rodzin i opiekunów osób niesamodzielnych. Chodzi o odciążenie opiekunów w codziennych obowiązkach oraz zapewnienie czasowego zastępstwa w sytuacjach, gdy nie mogą oni sprawować opieki, np. z powodu choroby czy innych nagłych okoliczności. Cztery nowe miejsca opieki krótkoterminowej powstały w dwóch wrocławskich Domach Pomocy Społecznej.

Osoby wymagające wsparcia otrzymają najwyższej jakości opiekę, w tym komfortowe, jednoosobowe pokoje z pełnym wyposażeniem.

Projekt pn. „Otwarty Dom – Twoje wytchnienie – Razem w opiece nad bliskim” jest odpowiedzią na rosnące potrzeby wrocławskich rodzin, które opiekują się bliskimi. To cztery nowocześnie wyposażone pokoje w DPS-ach przy ul. Mącznej oraz Karmelkowej.

- Dzięki opiece wytchnieniowej bliscy mogą przez chwilę odpocząć, odzyskać siły i zadbać o swoje zdrowie, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie całej rodziny. To także okazja do załatwienia ważnych spraw urzędowych czy wizyty u lekarza - podkreśla Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Osoby wymagające wsparcia otrzymają najwyższej jakości opiekę. Miejsca pomocy krótkoterminowe zapewniają całodobową opiekę, pełne wyżywienie, komfortowe, jednoosobowe pokoje z pełnym wyposażeniem, kompleksowe usługi opiekuńcze i wspomagające, wsparcie psychologiczne, transport sanitarny, a także pomoc psychologiczną i pracownika socjalnego.

Aby skorzystać z pobytu krótkoterminowego w DPS, należy skontaktować się z Miejskim Centrum Usług Społecznych przy ul. Mącznej 3, a następnie z MOPS-em. Pracownik socjalny przeprowadzi krótką rozmowę i rozpocznie formalności związane z przyznaniem miejsca.

Pobyt krótkoterminowy w Domach Pomocy Społecznej trwa maksymalnie do 30 dni w roku i może zostać przedłużony w uzasadnionych przypadkach.

- Obecnie, dzięki dofinansowaniu unijnemu, usługa ta jest bezpłatna. Po zakończeniu projektu obowiązywać będą opłaty, jednak MOPS przewiduje możliwość zwolnienia z nich w szczególnych przypadkach - mówi Patrycja Karpicz, dyrektor Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu.

Całkowita wartość projektu to ponad 2,2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 1,5 mln, zł natomiast z budżetu państwa - 0,5 mln.

- Opieka wytchnieniowa obejmuje nie tylko opiekunów osób starszych, ale także rodziców dzieci chorych czy niepełnosprawnych - podkreśla Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Aby skorzystać z opieki wytchnieniowej, należy skontaktować się z Działem Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami we wrocławskim MOPS-ie lub z jedną z organizacji pozarządowych, która prowadzi mieszkania opieki wytchnieniowej.

Źródła: Wrocław