Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

271 filmów o łącznym czasie trwania 24 965 minut znalazło się w programie 22. edycji Nowych Horyzontów. Na widzów czeka niemal 600 seansów w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym i na wrocławskim Rynku. Wydarzenie otworzy Io Jerzego Skolimowskiego, a zamknie Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej.

horyzonty

Blisko połowa ze wszystkich tytułów będzie dostępna również online: tegoroczna odsłona Nowych Horyzontów zostanie przeprowadzona w formule hybrydowej (21-31 lipca – pokazy stacjonarne, 21 lipca-7 sierpnia – seanse online). W tym roku festiwalowy horyzont wyznacza światło. Podążając tropem białych nocy, zjawiska charakterystycznego dla krajów Skandynawii, w centrum identyfikacji wizualnej umieszczono słońce, które – jak nowohoryzontowe kino – ma oświetlać nowe kierunki i rozjaśniać świat, na przekór wkradającej się zewsząd ciemności. Za motywem światła podąża także hasło festiwalu: „kino przesilenia”.

W programie znalazły się filmy odważne, bezkompromisowe, przekraczające utarte schematy, eksperymentujące z formą i pobudzające do dyskusji. W trakcie 22. Nowych Horyzontów będzie można zobaczyć zarówno najważniejsze tytuły z prestiżowych festiwali (m.in. Cannes, Wenecji, Berlinale, Toronto), jak i awangardowe perły niedostępne nigdzie indziej. Do Wrocławia przyjedzie także blisko 500 gości z całego świata (licząc wydarzenia branżowe); wśród nich m.in. Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Lorenzo Vigas, Denis Côté, Hlynur Pálmason czy Rita Azevedo Gomes. Pełny program wydarzenia można sprawdzić na stronie nowehoryzonty.pl. Bilety na pokazy stacjonarne i dostępy do filmów online można już zakupić poprzez stronę nowehoryzonty.pl.

Festiwal otworzy rewelacja tegorocznego Cannes – wyróżnione Nagrodą Jury IO w reżyserii mistrza polskiego kina, Jerzego Skolimowskiego, który przywita widzów zgromadzonych w Kinie Nowe Horyzonty. Już pierwszego dnia festiwalu będzie można zobaczyć także znakomity, doceniony na MFF w Toronto debiut Agi Woszczyńskiej – Cichą ziemię; zdobywcę Grand Prix w Cannes – Blisko Lukasa Dhonta; nagrodzone Złotym Niedźwiedziem w Berlinie Alcarràs Carli Simón, prezentowany w Cannes Godland Hlynura Pálmasona oraz Chwilowe ciała: Intymny świat F. Percy’ego Smitha – wyjątkowy esej dokumentalny w reżyserii Stuarta A. Staplesa, frontmana zespołu Tindersticks, który da koncert w pierwszą sobotę festiwalu (Staples spotka się także z publicznością zgromadzoną w kinie).

Podczas gali zamknięcia Nowych Horyzontów zaprezentowany zostanie Silent Twins – anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej, z Letitią Wright i Tamarą Lawrance w rolach głównych.

Konkurs to sekcja-wizytówka wrocławskiego festiwalu. Prezentowane są w niej bezkompromisowe dzieła twórców i twórczyń poszukujących oryginalnych form wyrazu. Wśród dwunastu konkursowych tytułów, które będą walczyć o tegoroczne Grand Prix, znalazły się produkcje m.in. z: Boliwii, Brazylii, Francji, Meksyku, Polski, Rumunii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Najlepszy film wybierze jury w składzie: Agata Buzek (polska aktorka, którą zobaczymy na festiwalu w filmie Iluzja Marty Minorowicz), Michel Franco (jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów z Meksyku; na festiwalu zaprezentujemy jego najnowsze dzieło – Sundown), Radu Jude (mistrz rumuńskiego kina; na 22. NH przypomnimy jego rzadko prezentowane krótkie metraże), Nadav Lapid (jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów z Izraela, autor m.in. Kolana Ahed) i Sandra Wollner (przedstawicielka młodego pokolenia reżyserek z Austrii, autorka m.in. wielokrotnie nagradzanego O niedogodności narodzin). Jak co roku, swój ulubiony tytuł wskażą również widzki i widzowie festiwalu.

Tegoroczny program obfituje w pokazy nowych polskich filmów. Na ekranach wrocławskich kin wyświetlone będą premierowo (oprócz wspomnianych już filmów Jerzego Skolimowskiego i Agnieszki Smoczyńskiej) m.in.: Głupcy Tomasza Wasilewskiego, Iluzja Marty Minorowicz, Matecznik Grzegorza Mołdy, Słoń Kamila Krawczyckiego czy Wabik Gillesa Lepore, Michała Mądrackiego i Maciej Mądrackiego.

W programie festiwalu znajdzie się nowa sekcja Białe noce, dzięki której wybierzemy się w 15 filmowych podróży do najdalszych zakątków Islandii, Kanady, Szwecji, Finlandii czy Norwegii. W ramach Białych nocy, śladem polarnego słońca, podążymy także na wystawę Republika słońca do galerii Studio BWA Wrocław, by przyjrzeć się, jak jego promienie rysują pejzaż rzeczywistej i wyobrażonej Północy: zimnego raju na Ziemi. Z kolei o poranku po nocy z soboty na niedzielę (24 lipca) przywitamy nowy dzień (już o 4:30 rano) podczas wrocławskiej odsłony wyjątkowego wydarzenia muzycznego – W Brzasku.

Zapraszamy także na bezpłatne pokazy w ramach plenerowego Kina na Rynku. Codziennie o godz. 22, od 22 do 31 lipca, w samym sercu stolicy Dolnego Śląska będzie można zobaczyć znakomite filmy z nowohoryzontowym znakiem jakości. Udział w pokazach na Rynku jest bezpłatny (miejsca są limitowane, obowiązuje zasada pierwszeństwa).

Na festiwalu nie zabraknie też krótkich metraży: Shortlista udowodni, że krótka forma bardzo często sprzyja wielkim talentom, a twórczynie i twórcy krótkometrażowych filmów potrafią w niebanalny sposób ująć esencję otaczającego nas świata.

Na mapę Nowych Horyzontów powraca Klub festiwalowy zlokalizowany w zabytkowej przestrzeni Muzeum Miejskiego w Arsenale, a w nim – strefa gastronomiczna i strefa relaksu przy muzyce najlepszych DJ-ów. Partnerem Klubu festiwalowego jest Browar Tenczynek.

W tym roku wolontariusze i pracownicy festiwalu będą przygotowani i przeszkoleni z obsługi widzów z niepełnosprawnościami. Dodatkowo przygotowane zostaną m.in. specjalne seanse filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących: Niewidomy człowiek, który nie chce obejrzeć „Titanica” – z prelekcją tłumaczoną na język migowy, a także C’mon C’mon Mike’a Millsa – w ramach Kina na Rynku (seans bezpłatny). Partnerem w zapewnianiu dostępności jest Fundacja Katarynka. Więcej informacji o festiwalu na stronie nowehoryzonty.pl.

Festiwal w liczbach

271 filmów na festiwalu, w tym 209 pełnometrażowych i 62 krótkometrażowe

156 polskich premier

35 filmów polskich autorek i autorów

236 filmów w reżyserii twórców zagranicznych

24 965 minut – łączny czas trwania wszystkich filmów

470 gości na festiwalu, z czego 300 polskich i 170 zagranicznych (łącznie z uczestniczkami i uczestnikami wydarzeń branżowych)

3854 – łączna liczba foteli kinowych i miejsc dla widzów

158 osób czuwających nad organizacją festiwalu

168 wspaniałych wolontariuszek i wolontariuszy

Źródła: Nowe Horyzonty