91 instytucji, ponad 100 lokalizacji i około 150 wydarzeń – to wszystko czeka na mieszkańców i turystów. Do odkrycia są nie tylko muzea, ale także galerie i pracownie. Większość miejsc będzie czynna od godzin popołudniowych aż do godz. 23 lub nawet do północy. Zajęcia dla dzieci startują już od godz. 12. Wstęp wolny - do wszystkich placówek i na wszystkie wydarzenia! Pamiętajcie, że na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy (już trwają), a liczba miejsc jest ograniczona.
Tradycyjnie pojawią się też specjalne, bezpłatne linie komunikacji zbiorowej, obsługiwane przez zabytkowy tabor Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.
To już 16. wrocławska edycja wyjątkowego wydarzenia, które polega na udostępnianiu galerii, muzeów oraz instytucji kultury w godzinach nocnych. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na takie atrakcje jak warsztaty, spotkania czy koncerty. To także wyjątkowa okazja, aby zwiedzić miejsca zazwyczaj niedostępne. Noc Muzeów przywędrowała do nas z Berlina, gdzie po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku.
Obecnie wydarzenie to odbywa się w ponad 140 miastach w Europie i na świecie, przyciągając liczne rzesze miłośników kultury i sztuki.
Podczas pierwszej wrocławskiej edycji w 2009 roku, koordynowanej przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego, wzięło udział siedem muzeów i jedna galeria. Przez lata formuła rozszerzała się, dołączyły galerie, instytucje i domy kultury, kościoły różnych wyznań, kina oraz inne ciekawe miejsca.
W tym roku swoje 60-lecie obchodzi Muzeum Architektury we Wrocławiu, które podczas zeszłorocznej edycji cieszyło się największą frekwencją. Z tej okazji przygotowano wyjątkowe wydarzenia.
Instytucja, która ma siedzibę w późnogotyckim klasztorze i kościele Bernardynów (o 500-letniej tradycji) to jedyne Muzeum Architektury w Polsce, a kiedy zostało utworzone, było jedną z zaledwie trzech takich placówek na świecie! Placówka od dekad buduje tożsamość kulturową Wrocławia, a w Noc Muzeów w sposób symboliczny rozpoczyna świętowanie jubileuszu 60-lecia.
- Muzeum Architektury, z okazji inauguracji obchodów jubileuszu 60-lecia, każdemu kto nas odwiedzi odda kawałek siebie w postaci odbitki specjalnie zaprojektowanego, jubileuszowego znaku graficznego odbitego w pracowni sitodruku - zaprasza dyrektor Michał Duda.