W latach 2020-2022 spółka Wrocławskie Mieszkania, w ramach programu wymiany źródeł ogrzewania, zlikwidowała nieekologiczne źródła ciepła w 76 budynkach, a innymi słowy w 1163 lokalach. Kosztowało to 43,5 mln zł.
- W tym roku do sieci przyłączamy 13 kamienic, a prace w całych budynkach dobiegają końca. Coraz częściej wymianę realizujemy w pojedynczych lokalach ze starymi piecami – mówi Katarzyna Galewska, rzeczniczka Wrocławskich Mieszkań. - Na ten rok wytypowaliśmy 28 budynków, gdzie w 50 lokalach wymienimy ogrzewanie z nieekologicznych pieców węglowych na piece akumulacyjne. Jednocześnie zmodernizujemy instalację elektryczną, by nowe piece mogły bezpiecznie pracować. W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na kolejnych 50 mieszkań, w których takie prace wykonamy – dodaje.
Równocześnie, dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich wymienianych instalacji wewnętrznych i pieców elektrycznych, spółka ogłosiła przetarg na realizację wymiany wewnętrznej linii zasilającej w budynkach wielorodzinnych, gdzie wymieniono lub planuje się wymianę ogrzewania na elektryczne.
- Wkrótce ogłosimy też przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej remontu i termomodernizacji kamienicy przy ul. Prądzyńskiego 43. Remont obejmie uciepłownienie elewacji i dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz remont klatki schodowej i strychu. Podobny przejdzie kamienica przy Prądzyńskiego 39. W latach 2020-2021 budynki przyłączono do sieci ciepłowniczej, w drugim etapie zostaną wyremontowane i poddane termomodernizacji – mówi Katarzyna Galewska.
Wcześniej termomodernizacji i rewitalizacji poddano budynki przy Prądzyńskiego 25, 30 i 35. Na remont czekają jeszcze kamienice pod nr. 3 (trwa przygotowanie postępowania przetargowego) oraz pod nr 5.