– Tylko od 2017 roku Urząd Miasta przeznaczył na ekspozycję i naprawy neonów ponad pół miliona zł. Wrocław miał dzięki nim promocję np. w profilach społecznościowych, która z pewnością przekracza tę kwotę. Neony są dla nas ważne. W trakcie negocjowania nowej umowy było mnóstwo pytań mieszkańców, internautów. Mieliśmy pełną świadomość oczekiwań, że pomyślnie doprowadzimy tę sprawę do końca – mówi wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
Pierwszy, kluczowy element tego porozumienia został de facto przesądzony już w kwietniu. Rada Miejska przegłosowała wówczas przeznaczenie na neony przy Ruskiej 1,4 mln złotych. Kwota ma być sukcesywnie wypłacana w latach 2024-2033 właścicielowi neonów z tytułu promocji miasta.
Zgodnie z nową umową, miasto przeprowadzi remont generalny wszystkich neonów w ciągu maksymalnie 9 miesięcy. Po stronie miasta będą także koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem neonów, w tym koszty energii elektrycznej oraz ubezpieczenia.
W duchu porozumienia w sprawie Ruskiej w najbliższych tygodniach do remontu trafi jeszcze jeden neon: widniejący naprzeciwko Dworca Głównego „Dobry wieczór we Wrocławiu”. Należy do wspólnoty mieszkaniowej i oczywiście nie jest częścią podpisanej dziś umowy. Jego naprawę w najbliższych tygodniach zleci i sfinansuje ZDiUM. – Od zainstalowania w 1962 roku witał całe pokolenia mieszkańców, którzy wracali do domu z podróży, ale też odwiedzających Wrocław turystów. Cieszymy się na powrót jednego z symboli naszego miasta. Ulica Piłsudskiego niebawem odzyska piękny akcent – dodaje wiceprezydent Granowska.