Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Tak MPWiK we Wrocławiu dba o wodę! Dwie stacje badawcze pracują od lat nad nowymi sposobami uzdatniania wody i technologiami, które pomagają jeszcze lepiej oczyszczać ścieki.

Stacja Badawcza Mokry Dwór

Obie mają już 10 lat. Jako pierwsza, w listopadzie 2014 roku, powstała stacja badawcza w Zakładzie Produkcji Wody „Mokry Dwór". To miejsce, które łączy świat biznesu i nauki, gdzie od dekady specjaliści MPWiK prowadzą badania realizowane wspólnie przez Centrum Nowych Technologii i Politechnikę Wrocławską. Stacja jest przede wszystkim świetnym narzędziem napędzającym postęp rozwoju technologicznego w obszarze uzdatniania wody. Nowoczesne centrum badań powstało dzięki projektowi dofinansowanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pt.: „Badania skuteczności nowych technologii oczyszczania wody jako krok ku zmianie myślenia o rozwoju branży wodociągowej" (akronim WODTECH). Sprawdzano wtedy potencjał innych technologii w oczyszczaniu wody niż wówczas stosowanych.

Kompleks składa się z hali technologicznej, w pełni wyposażonego stanowiska laboratoryjnego oraz zaplecza socjalno-technicznego. Budynek jest przygotowany tak, by można było rozbudowywać kolejne instalacje, powstające w miarę rozwoju branży wodociągowej.

Miesiąc po pierwszej stacji, w grudniu 2014 roku, powstała stacja badawcza we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”. Stało się to w wyniku zwycięskiego wniosku złożonego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przez konsorcjum MPWiK, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Stacja okazała się nie tylko miejscem wykonywania badań w projekcie, ale także umacniania współpracy nauki z przemysłem.

W stacji przez te 10 lat pracowano nad technologiami umożliwiającymi jeszcze lepsze oczyszczanie ścieków, usuwanie z nich jeszcze więcej azotu, czy też odzyskiwanie cennych surowców i pierwiastków, których zasoby są ograniczone w środowisku naturalnym. Europejskie normy ścieków oczyszczonych są coraz bardziej restrykcyjne, dlatego, by wrocławskie wodociągi mogły ciągle im sprostać, stację badawczą czekają kolejne lata pracy i wiele naukowych projektów.

– To właśnie w tej stacji badawczej specjaliści MPWiK we współpracy z naukowcami Politechniki Wrocławskiej opracowali autorską technologię doskonalącą oczyszczanie ścieków ze związków azotu, która pozwoli na obniżenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych i w znaczący sposób poprawi wydajność oczyszczalni ścieków komunalnych – zdradza Przemysław Chrobot z MPWiK. – Rozwiązanie zostanie zastosowane w instalacji wybudowanej w pierwszym etapie rozbudowy Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. Ten zakończy się pod koniec 2026 roku.

Źródła: MPWiK