Miasto nie ustaje w systemowym sprawdzaniu nowoczesnych autobusów elektrycznych w codziennym ruchu miejskim i podmiejskim. Po tegorocznych testach pojazdów marek Ikarus, BMC oraz Mercedes Benz eCitaro na ulice miasta i aglomeracji wyjedzie kolejny autobus zeroemisyjny. Tym razem będzie to MAN Lion’s City 10 E - najmniejszy przedstawiciel elektrycznej rodziny Lion’s City.
Lew to ojazd ma kompaktowe wymiary - niewiele ponad 10,5 metra długości, należy również do najbardziej zwrotnych autobusów elektrycznych na rynku, co ma spore znaczenie przy kursowaniu przez wąskie ulice czy korzystaniu z dość ciasnych zatok przystankowych. Według deklaracji producenta autobus może przejechać na jednym ładowaniu około 300 kilometrów, co pozwala na całodzienną obsługę przewozów bez konieczności doładowywania baterii w ciągu dnia.
Pomimo stosunkowo niewielkich gabarytów MAN Lion’s City 10 E zabierze na pokład do 80 pasażerów, z czego 24 na miejscach siedzących. W pojeździe przewidziano również przestrzeń dla osoby poruszającej się na wózku lub opiekuna podróżującego z dzieckiem w wózku. Pasażerowie skorzystają również z gniazd USB zamontowanych przy fotelach. Autobus jest niskopodłogowy i klimatyzowany, a jakby tego było mało – przy drzwiach znajdują się kurtyny powietrzne, co pozwala zachować komfort termiczny wewnątrz pojazdu mimo otwierania drzwi na przystankach.
Testy rozpoczęły się w środę 24 czerwca i potrwają aż do niedzieli 5 lipca. W tym czasie autobus elektryczny MAN zobaczymy na miejskiej linii 120, startującej z Galerii Dominikańskiej w stronę Trestna czy Blizanowic. Skorzystają z niej także podróżni aglomeracyjnych linii – 920 do Czernicy, 930 do Wiszni Małej oraz 931 i 941 do gminy Długołęka.
Gdzie zobaczysz autobus MAN Lion’s City 10 E:
Linia 120 - w dniach 28 czerwca i 5 lipca wystartuje z Galerii Dominikańskiej – o godz. 6:35, 7:35, 15:35. Z Opatowic o godz. 7:01, 8:01, 16:06.
Linia 920 – w dniach 28 czerwca i 5 lipca wystartuje z Galerii Dominikańskiej o godz. 9:05, 11:05, 13:05, 15:05, 17:17, 19:15, 21:15 a w Opatowicach w kierunku Galerii pojawi się o godz. 10:36, 12:36, 14:36, 16:36, 18:40, 20:50.
Linia 930 – w dniach 29 czerwca – 3 lipca, wystartuje z Kromera o godz. 08:50, 10:50, 11:50, 12:50, 13:50, a na Polanowicach (przystanek Starościńska) o godz. 7:53, 10:19, 11:19, 12:19 i 13:19.
Linia 931 – w dniach 29 czerwca – 3 lipca pojawi się na przystanku Psie Pole (Rondo Lotników Polskich) w kierunku Godzieszowej o godz.6:46 a w kierunku Kiełczówka o 5:51, natomiast 27 czerwca i 4 lipca, pojedzie z przystanku Psie Pole (Rondo Lotników Polskich) w kierunku Godzieszowej o godz. 05:45, 07:34, 09:40, 11:41, 13:41, 15:42, w kierunku Mulickiej o godzinie 17:40, 19:51 i 21:44 a w kierunku Kiełczówka o godz. 4:55, 6:54, 8:26, 10:38, 12:58, 14:58, 16:58, 18:56, 20:56 i 22:56.
Linia 941 - w dniach 24 – 26 czerwca wystartuje ze Stadionu Olimpijskiego o godz. 5:43, 7:35, 14:00, 16:40 i 18:40, na przystanku Swojczyce (Miłoszyczka) w kierunku Stadionu Olimpijskiego pojawi się o godz. 5:22, 7:06, 9:36, 16:02 i 18:11.