W większości nieruchomości zostały przyłączone do sieci ciepłowniczej, a tam gdzie nie było takiej możliwości, montowano indywidualne kotły gazowe. W latach 2019-2023 zarządcy komunalni w ponad 300 kamienicach należących do miasta wymienili ogrzewanie na ekologiczne. Na tym nie koniec.
- Tak jak deklarowaliśmy, po wymianie ogrzewania wracamy, by poprawić parametry energetyczne budynków - mówi Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa Wrocławskich Mieszkań. - Prace termomodernizacyjne to przede wszystkim remonty i ocieplenia stropów poddasza, wymiana wyeksploatowanej stolarki okiennej oraz remont elewacji frontowych i docieplenia elewacji od strony podwórza. Prace te na pewno przyczynią się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie, bo budynki zostaną odpowiednio wyizolowane. Nie będą tracić ciepła i będą potrzebowały mniej energii na ich ogrzanie – dodaje.
Miasto wiosną ogłosiło program rewitalizacji zasobu gminnego, obejmującego remont kamienic i wnętrz podwórzowych. Program PoWROty kamienic przewiduje wyremontowanie w najbliższych latach stu kamienic gminnych. W niektórych przypadkach oprócz prac przy częściach wspólnych zakłada przebudowę lokali, by wyodrębnić łazienki, a tym samym zlikwidować toalety w częściach wspólnych. Dla 22 kamienic zostaną zlecone dokumentacje projektowe.
Wrocławskie Mieszkania wkrótce wyłonią wykonawców prac termomodernizacyjnych kamienic przy Prądzyńskiego 3, 20, 20a, 24, 39 oraz Więckowskiego 20 i Chudoby 9.
- To budynki, dla których przetargi mamy już rozstrzygnięte lub wkrótce zostaną wyłonieni wykonawcy prac. Przy narożnej kamienicy przy Chudoby 15 już od kilku tygodni prowadzone są prace związane z remontem elewacji – zaznacza Katarzyna Galewska.
To nie koniec remontów na Przedmieściu. W kolejce do ogłoszenia przetargów czekają budynki przy ul. Krakowskiej 27 i 29 oraz Więckowskiego 4, 5, 21, 43. W niektórych z nich zakończono już remonty klatek schodowych czy balkonów.
W sumie Wrocławskie Mieszkania zaplanowały remonty 22 budynków, a powyższe adresy dotyczą tylko tych, których realizacje zaplanowano na ten rok lub przełom 2024/2025. Łączny koszt ich prac wyniesie ponad 27 mln zł.