To już pewne. 27 maja w Kondratowicach odbędzie się trzecia edycja ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa pod hasłem – Motoserce. Otoczka wydarzenia winna zachęcić do uczestnictwa i zabawy pod gołym niebem…

Motoserce w Kondratowicach to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Warto tam być.

Akcję organizują od 2009 roku kluby zrzeszone w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. Motoserce nie jest ani organizacją, ani stowarzyszeniem. To idea wynikająca z potrzeby serca i chęci działania.

Motoserce ma charakter jednodniowego pikniku, podczas którego zbierane są także środki na rehabilitację chorych dzieci. Przedsięwzięciu towarzyszy m.in. parada motocyklowa i przejazd przez kilka miejscowości należących do gminy Kondratowice. Partnerami są Polski Czerwony Krzyż oraz Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W 2011 roku do akcji przyłączyła się Fundacja Jednym Śladem.

Na polskich drogach rokrocznie ginie ponad 3 tys. osób, a tyle samo wymaga hospitalizacji i późniejszej rehabilitacji. Efektem są ludzkie tragedie i koszty społeczne. Brakuje wtedy pieniędzy, ale i krwi, bo to ona ratuje życie w pierwszej kolejności.

Stąd też z inicjatywy wójta gminy Kondratowice już dwa razy udało się zorganizować wydarzenie, w latach 2021-22. Kondratowice odwiedza wtedy wielu motocyklistów, a z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu przyjeżdża specjalistyczny krwiobus.

Dotychczas udało się zebrać 40,5 l krwi. Bywało też i tak, że ze względów czasowych nie wszyscy chętni mogli ją oddać. Każdy krwiodawca, który brał udział w akcji, otrzymywał czekolady, koszulkę, odznakę (blachę), a także pierniki upieczone specjalnie na tę okazję. Dostępna jest też zawsze grochówka, a także potrawy z grilla, ciasta, kawa i woda.

- Tym razem spotykamy się w sobotę, 27 maja, i chcemy połączyć wydarzenie z gminnym dniem dziecka. Planowane są dla nich atrakcje, pokaz zabytkowych samochodów i motocykli. A po zbiórce krwi, w godzinach wieczornych, serdecznie zapraszam na zabawę taneczną pod gołym niebem – mówi Tomasz Gracz, wójt gminy Kondratowice.

Źródła: Aglomeracja Wrocławska