Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wystartowała nowa edycja miejskiego programu mobilnego badania KTG. W ramach projektu mieszkanki Wrocławia od 36. tygodnia ciąży mogą bezpłatnie wypożyczyć bezprzewodowe urządzenia do telemedycznego badania KTG Carebits.

W ramach projektu mieszkanki Wrocławia od 36. tygodnia ciąży mogą bezpłatnie wypożyczyć bezprzewodowe urządzenie do telemedycznego badania KTG Carebits.

Zapis mobilnego KTG jest jedną z metod oceny dobrostanu płodu. Monitoruje zarówno czynność serca płodu, jak i czynność skurczową macicy. Pozwala to w porę wykryć m.in. stany niedotlenienia dziecka czy występowanie wad serca.

- Już teraz można zgłosić się do miejskiego programu, by korzystać z mobilnego KTG. Co ważne, przyszłe mamy mogą zapisać się do niego bezpłatnie – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Ochrona i wsparcie zdrowia jest niezwykle ważna. Mobilne KTG to kolejna miejska inicjatywa po programach szczepień przeciw HPV, in vitro czy mrożenia materiału genetycznego chorych onkologicznie. We Wrocławiu stawiamy na wsparcie mieszkańców w każdym wieku, również z pomocą najnowszych technologii - dodaje.

Program mobilnego KTG jest skierowany do mieszkanek Wrocławia od 36. tygodnia ciąży pojedynczej, będących pod stałą opieką lekarza ginekologa lub położnej. Program będzie realizowany do 8 grudnia.

– Zastosowanie zdalnej kardiotokografii dające możliwość monitorowania stanu płodu i komunikację z lekarzem za pośrednictwem telemedycyny jest genialną innowacyjnością na miarę XXI wieku. Niemal każdy z nas korzysta z bankowości elektronicznej lub poczty, nie wychodząc z domu. Cieszę się, że taka forma telemedycyny wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkanek Wrocławia – mówi dr n. med. Piotr Lepka, specjalista położnictwa i ginekologii. – Dzięki temu oszczędzamy czas na dojazdy oraz unikamy stresu, który zawsze towarzyszy wizycie w szpitalu lub przychodni. Myślę, że jest to nowy początek świadczenia usług medycznych chroniący życie i zdrowie naszych przyszłych pokoleń – dodaje.

Zgłoszenia do udziału w programie przyjmowane są pod nr. tel. +48 22 308 03 00, w godzinach 8-16 i weryfikowane na bieżąco przez personel ginekologiczno-położniczy. Po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia uczestniczka programu otrzymuje kod, umożliwiający jej bezpłatne zamówienie dostawy urządzenia kurierem i korzystanie z usługi medycznej.

– W ubiegłym roku z mobilnego KTG skorzystało blisko 70 uczestniczek. Przeprowadzono łącznie ponad 800 badań. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi wrocławianki będą się czuły komfortowo i bezpiecznie – mówi Robert Bednarski, zastępca dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki.

Aby skorzystać z usługi, oprócz bezprzewodowego urządzenia telemedycznego KTG Carebits, należy także zainstalować bezpłatną aplikację medyczną Carebits na swoim urządzeniu mobilnym. Aplikacja służy do zdalnego wykonywania badań kardiotokograficznych (KTG) oraz przesyłania ich zapisów do Centrum Monitoringu Położniczego. Centrum działa w trybie 24/7, a w przypadku nieprawidłowości w zapisie bezzwłocznie kontaktuje się z przyszłą mamą.

Źródła: Wrocław