Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Nowe strefy wypoczynku, modernizacja radiowęzłów i nagłośnienia czy zakup drukarki 3D - m.in. takie projekty zostaną zrealizowane we wrocławskich szkołach ponadpodstawowych w ramach tegorocznego konkursu „Wspieranie aktywności samorządów uczniowskich”. 13 zwycięskich inwestycji sfinansuje miasto. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane do końca listopada 2025 roku.

Młodzież otrzymała środki na swoje pomysły

200 tys. złotych, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym, przeznacza miasto na realizację szkolnych inicjatyw zgłoszonych przez samorządy uczniowskie szkół ponadpodstawowych. Do konkursu, którego organizatorem jest Młodzieżowa Rada Miasta, zgłoszono 21 pomysłów. 13 z nich zostanie zrealizowanych. W ubiegłym roku zrealizowano 8.

– Przeważały projekty związane z tworzeniem stref wypoczynku i relaksu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz placówki. Były też zgłoszenia dotyczące renowacji szkolnych radiowęzłów oraz sprzętu nagłaśniającego – mówi Jakub Juszczak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta. – Jedna ze szkół otrzyma też pieniądze na organizację warsztatów teatralnych i plastycznych, inna na założenie szkolnego koła dziennikarskiego.

Każdy samorząd uczniowski mógł złożyć jeden projekt. Wygrane inicjatywy otrzymały po 15 tys. złotych. – Wszystkie te inicjatywy integrują młodzież oraz wpływają na rozwój ich zainteresowań. Cieszymy się, że tych projektów, zarówno złożonych jak i zwycięskich, jest więcej niż w roku ubiegłym. Zależy nam bowiem, by młodzież aktywnie uczestniczyła w życiu szkoły, interesowała się jej rozwojem i czuła, że ma wpływ na to, co w jej placówce się dzieje – mówi Ryszard Kessler, wiceprezydent Wrocławia.

Nową strefę wypoczynku, ale nie tylko, będą mieli uczniowie m.in. Zespołu Szkół Budowlanych. – Wiele naszych koleżanek i kolegów zgłaszało potrzebę stworzenia takiego miejsca. Strefa wypoczynku powstanie na parterze. Będziemy mieć tam pufy, stoliki z krzesłami, źródełko z wodą. Dodatkowo pieniądze te przeznaczymy na organizację warsztatów teatralnych i plastycznych – opowiada Zuzanna Hoppe, uczennica z Zespołu Szkół Budowlanych we Wrocławiu.

Natomiast Liceum Ogólnokształcące nr XI 15 tys. złotych przeznaczy na organizację szkolnego koła dziennikarskiego. – W każdym roczniku mamy klasę dziennikarską. Wielu uczniów się tym interesuje i chce rozwijać swoje umiejętności i pasję. W ramach koła dziennikarskiego będziemy organizować spotkania z dziennikarzami, znanymi osobami. Sporą część tych pieniędzy przeznaczymy jednak na sprzęt m.in. na aparat fotograficzny, kamerę czy mikrofony – wymienia Mateusz Pietrowski, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr XI we Wrocławiu.

Źródła: Urząd Miasta Wrocław