Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Zbiornik zwany przedszkolem dla płaszczek stojący na zapleczu hodowlanym w Afrykarium we wrocławskim zoo zapełnił się młodymi! Na świat przyszły trzy orlenie cętkowane. To młode Tekli. Dwa samce i samica. Opiekunowie nadali imiona: Tytus, Tabaluga i Telimena.

Orleń cętkowany

Ciąża u orleni cętkowanych trwa od 8 do 10 miesięcy i potrafi być przez samicę wstrzymywana na pewien okres, w przypadku niesprzyjających warunków środowiskowych. Orlenie cętkowane są rybami żyworodnymi. Gdy przychodzą na świat, ważą od około 1,5 do nawet 3 kg. – W kilka dni po przyjściu na świat, odławiamy młode orlenie z izolatki w Kanale Mozambickim i przenosimy do zbiornika na zapleczu. Zbiornik ten jest okryty siatką, gdyż orlenie są dość skocznymi płaszczkami i nawet w tak młodym wieku z łatwością mogłyby wyskoczyć z basenu – opowiada Weronika Skupin z zoo.

W światowych ogrodach zoologicznych, akwariach i oceanariach jest 106 orleni cętkowanych. Co ważne orlenie cętkowane to płaszczki, których hodowlę w europejskich ogrodach koordynuje wrocławskie zoo. Wiedza na temat ich zwyczajów i zachowań, przydaje się potem poznawaniu innych gatunków orleni. W płaszczkowym przedszkolu oprócz orleni cętkowanych mieszkają też trzy osobniki orlenia luzytańskiego. Młode poczekają w zbiorniku do osiągnięcia odpowiednich rozmiarów. Gdy osiągną około metra szerokości będą mogły dołączyć je do zbiornika głównego Kanału Mozambickiego w Afrykarium. Obecnie są na tyle małe, że mogłyby tam stać się łupem rekinów.

Orlenie wzbudzają wielkie zainteresowanie dzięki swojej budowie ciała – są spłaszczone, a niektóre z nich posiadają długie kolce jadowe. We wrocławskim zoo można oglądać sześć gatunków płaszczek.

Źródła: ZOO Wrocław