Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Niemal miesiąc szybciej niż w ubiegłym roku, bo już 1 maja, w miasto wyjadą zabytkowe pojazdy Wrocławskich Linii Turystycznych WRO-TA. Tramwaje i autobusy w klimacie retro będą kursować w soboty, niedziele, święta oraz w dni w ramach długich weekendów (2 maja, 20 czerwca).

Zabytkowe tramwaje kursują po Wrocławiu w letnim okresie urlopowym od 2008 roku.

Organizatorem przewozów jest Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, we współpracy z MPK Wrocław i przy wsparciu miasta.

Wrocławskie Linie Turystyczne to już stały punkt sezonu turystycznego. Zabytkowe tramwaje kursują po Wrocławiu w letnim okresie urlopowym od 2008 roku. Stare autobusy - od 2021 roku. Odwiedzają najbardziej malownicze miejsca. Można nimi dostać się w bezpośrednie sąsiedztwo ZOO, Hali Stulecia, Ogrodu Botanicznego, Ostrowa Tumskiego, Starego Miasta, Dworca Głównego, Hydropolis.

- Wiele miast na świecie traktuje zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej jako sposób budowania marki. Ikonicznym widokiem z San Francisco jest wspinający się stromą ulicą tramwaj linowy. W Lizbonie ludzie stoją przed głównym wejściem do katedry po to, by uchwycić moment, gdy zza kamieniczki wyłania się charakterystyczny żółty wagonik. Wrocław również ma fenomenalnie długie tradycje tramwajowe. Chwalmy się tym – zachęca wiceprezydent Renata Granowska.

W sezonie 2023 wrocławskie zabytkowe linie przewiozły 14,3 tysiąca osób. W 2024 – już 15,1 tys. osób. W tym roku jest duża szansa na znaczne poprawienie tego wyniku, bo dawne pojazdy będą kursować dłużej. Sezon 2025 obejmuje okres od 1 maja do 28 września. W ubiegłym roku zabytkowe tramwaje i autobusy jeździły od 30 maja do 1 września. Wydłużenie terminu kursowania wynika z zapotrzebowania na tę ofertę.

W każdy weekend Wrocławskie Linie Turystyczne WRO-TA będą obsługiwane przez dwa tramwaje (te będą jeździć do września włącznie) i jeden autobus (trasa obsługiwana do końca sierpnia). Obowiązuje miejska taryfa biletowa (4,6 zł - bilet normalny oraz 2,3 zł - bilet ulgowy). Bilety na linie zabytkowe można kupić u konduktora – honorowane są płatności kartą i gotówką.

- Jeśli chodzi o tramwaje, będzie można przejechać się m.in. charakterystycznym przegubowym Konstalem 102Na, pierwszym powojennym polskim tramwajem typu N - mówi Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.

Wrocławskie Linie Turystyczne mają swój fanpage na facebooku (facebook.com/WLTWRO). Rozkłady jazdy oraz bieżące informacje o kursowaniu Wrocławskich Linii Turystycznych można znaleźć także na stronie www.kstm.pl.

Źródła: Wrocław