Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Przy skrzyżowaniu ul. Cegielskiego i Braci Hofmannów pojawił się już ciężki sprzęt, a także rury i studnie kanalizacyjne. Te ostatnie są jeszcze na powierzchni ziemi, ale sukcesywnie będą znikać… pod powierzchnią.

Ruszyły prace przy inwestycji na Jagodnie

To znak, że rozpoczęła się budowa kanalizacji deszczowej w ulicach: Cegielskiego, Braci Hofmannów i Konduktorskiej. Nowa sieć, będzie miała 650 metrów długości, a zakończy się zbiornikiem retencyjnym o pojemności 760 m3 i przepompownią wód deszczowych w ul. Konduktorskiej.

Podczas nawalnych deszczy woda będzie kierowana kanalizacją deszczową do szczelnego zbiornika retencyjnego, w którym zostanie zmagazynowana i zagospodarowana w miejscu opadu podczas okresów suszy. – Będzie wykorzystywana do podlewania okolicznej zieleni i hydrodynamicznego czyszczenia kanalizacji. Jedynie jej nadmiar będzie przepompowywany do przydrożnego rowu przy ul. Konduktorskiej, który jest w eksploatacji MPWiK. Inwestycja będzie kosztować ok. 15 mln zł brutto, ale MPWiK wyda jedynie 1/3 tej kwoty. Prawie 10 mln zł pochodzi z Programu FEnIKS – mówi Martyna Bańcerek z MPWiK.

Program FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) jest narzędziem wsparcia polityki energetycznej, środowiskowej i klimatycznej Polski. Umożliwia finansowanie inwestycji ze środków funduszy Unii Europejskiej udostępnionych państwom na lata 2021-2027.

To zadanie jest jednym z sześciu, które składają się na miejski projekt pt. „Wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zielono-niebieskiej infrastruktury we Wrocławiu”. Jego celem jest złagodzenie negatywnych skutków zmian klimatycznych oraz zwiększenie efektywnego zarządzania coraz bardziej ograniczonymi zasobami wodnymi w mieście.

Źródła: MPWiK