Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wspólnota zarządzana przez spółkę Wrocławskie Mieszkania jako pierwsza we Wrocławiu przystąpiła do programu Nasze Podwórko i otrzyma grant w wysokości 100 tys. zł na aranżację wnętrza podwórzowego. Trzy kolejne takie umowy sfinalizował już także Zarząd Zasobu Komunalnego.

Prezydent Jacek Sutryk pośród mieszkańców z ul. Długosza 62.

Już od ulicy widać, że członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej Długosza 62 dbają o teren przyległy. Pod budynkiem mają przedogródki, a na nich rabaty kwietne i niskie krzewy. Dzięki dodatkowym środkom właściciele planują zagospodarować przestrzeń na tyłach budynku - stworzyć miejsca postojowe, zamontować szlaban, nową wiatę śmietnikową oraz ławki. Przewidziane są też nasadzenia. Wspólnota, dzięki przystąpieniu do programu, weźmie w dzierżawę blisko 10 arów powierzchni za symboliczną złotówkę.

Nabór do programu trwa cały rok i nie ma limitu co do liczby zgłoszeń. Wnioski w sprawie dzierżaw należy składać bezpośrednio do zarządców komunalnych. Niezbędnym warunkiem otrzymania wsparcia jest podjęcie uchwały przez wspólnotę lub spółdzielnię, a optymalnie przez wszystkie wspólnoty czy spółdzielnie o dzierżawę całego wnętrza podwórzowego oraz przedstawienie projektu.

- Rewitalizacja wnętrz podwórzowych i wrocławskich kamienic to wyzwanie, ale też po prostu obowiązek mój i moich współpracowników. Chcemy te prace jeszcze bardziej przyspieszyć i zintensyfikować, bo tego wymaga wrocławska racja stanu. Mam świadomość, że tymi inwestycjami nie ma co się chwalić, tylko należy zakasać rękawy i dzień po dniu zmieniać obraz miasta oraz naprawiać lata niezrozumiałych zaniedbań. Natomiast chwalić chcę się naszymi mieszkańcami, którzy biorą też sprawy w swoje ręce, a zmieniając swoje małe ojczyzny pomagają zmieniać Wrocław. Za to bardzo dziękuję i deklaruję jak najlepszą, przyjazną współpracę – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Dofinansowanie można przeznaczyć na nasadzenia zieleni niskiej i średniej, doposażenie placów zabaw, placów gier czy boisk, organizację miejsca zbiórki odpadów, montaż elementów małej architektury czy miejsca postojowe. Te ostatnie z jednym zastrzeżeniem, że nie mogą one stanowić więcej niż 60% terenu.

- Posiadanie własnej zielonej przestrzeni zawsze było marzeniem wspólnoty, które dzięki programowi oraz inicjatywie zarządcy naszego budynku stało się czymś realnym do osiągnięcia – zaznacza pani Danuta ze Wspólnoty Długosza 62.

Trzy kolejne umowy na dzierżawę podwórka za złotówkę podpisał także Zarząd Zasobu Komunalnego (ul. Energetyczna i ul. Nowodworska).

Źródła: Wrocław