Część podopiecznych w ośrodku będzie mogło być objętych stałą opieką. W centrum będą również zajęcia i warsztaty dzienne w ramach których odbędą się warsztaty grupowe, zajęcia treapeutyczne, rehabilitacja czy świadczenia opieki wytchnieniowej.
– Ta kadencja samorządu ma bardzo mocny rys społeczny. Wdrożyliśmy wiele programów adresowanych do osób w potrzebie, do osób wymagających wsparcia i pomocy. Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób ze spektrum autyzmu , jest jednym z takich projektów. To będzie jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce. Czekamy na przetarg i dobre oferty – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Budowane centrum będzie składało się z dwóch części - dziennej i nocnej. W części dziennej pojawi się 5 pracowni terapeutycznych m.in. ogrodnicza czy biurowa, będą również sale do fizjoterapii i socjoterapii. Z kolei w części nocnej powstanie 5 pokoi noclegowych z łazienkami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dyżurka pielęgniarska, pralnia, pomieszczenie dla opiekuna dziennego.
– Mamy już koncepcję tego budynku, ale sama budowa obiektu potrwa około dwóch lat od momentu podpisania umowy. W najbliższych tygodniach ogłosimy przetarg na realizację tego zadania. Wykonawca w pierwszym etapie będzie miał 5-miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej, a na jego realizację 20 miesięcy – mówi Tomasz Jankowski z Zarządu Inwestycji Miejskich.
Budynek będzie nie tylko energooszczędny dzięki panelom fotowoltaicznym, systemom do sterowania energią, ale też zostanie tak zaprojektowany, aby nie występowały w nim żadne przeszkody architektoniczne. Narożniki ścian na korytarzach będą zaokrąglone, zastosowana zostanie odpowiednia kolorystyka, tarasy będą bezpośrednio przy jadalniach, osobno dla części dziennej i nocnej. Zagospodarowane zostanie również otoczenie tego miejsca, pojawią się drzewa i krzew oraz ogrody deszczowe, zbiornik na deszczówkę, która zostanie wykorzystana do podlewania zieleni.