Niedługo ten test przejdzie też drugi nowy osadnik. Później w obu zamontowane zostanie niezbędne wyposażenie, np. zgarniacze, które zbierają opadające na dno osady. - Z tych osadów będziemy wytwarzać biogaz – czyli biopaliwo, napędzające nasze urządzenia elektryczne i cieplne w oczyszczalni. Tak dzieje się w przypadku czterech, już istniejących osadników wstępnych. Jeden z nich został wyczyszczony i niedługo przywrócimy go do pracy – wyjaśnia Witold Ziomek, prezes MPWiK.
Przebudowywane są także pompownia główna, hala krat i piaskowniki, które mają przyjmować więcej ścieków niż dotychczas.
- Budujemy również „dom” dla technologii Anammox, opracowanej przez naszych specjalistów oraz Politechniki Wrocławskiej. Mury nowego budynku pną się coraz wyżej, a jeszcze niedawno był tutaj fundament. Zastosowanie nowoczesnej technologii pozwoli obniżyć poziom azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych i wpłynie jeszcze pozytywniej na ich parametry – dodaje Witold Ziomek.
Drugi etap polega na modernizacji i rozbudowie biologicznej części oczyszczania. Rozpoczęły się prace ziemne pod budowę nowego osadnika wtórnego, a siedem istniejących czeka na modernizację, podobnie jak pięć bloków biologicznych.
Trzeba jeszcze wyłonić wykonawcę na realizację trzeciego etapu inwestycji. Będzie polegał on na zwiększeniu mocy oczyszczalni przez dostosowanie infrastruktury elektro-energetycznej do rozbudowanych obiektów.
W wyniku rozbudowy i modernizacji WOŚ dzienna przepustowość oczyszczalni wzrośnie ze 150 000 do 209 000 m3 ścieków w 2027 roku. To reakcja miasta na zmieniające się warunki pogodowe, coraz częstsze nawalne deszcze oraz rozbudowę aglomeracji.