Wrocław to jedno z najbardziej rowerowych miast w Polsce. Mieszkańcy mogą korzystać z ponad 1500 km przyjaznej infrastruktury. W 2020 roku, podczas pandemii, Rynek został otwarty dla rowerzystów. Był to m.in. ukłon w stronę kurierów i dostawców. Pandemia minęła, Rynek zapełnił się ludźmi, a rowerzyści wciąż mogą z niego korzystać.
Wielu dostawców używa pojazdów, które rower przypominają jedynie z wyglądu - mają manetkę gazu i mogą osiągać bardzo duże prędkości bez używania pedałów.
- W 2022 roku prezydent Jacek Sutryk skierował pismo do firm dostawczych, aby te zdyscyplinowały pracowników. W kolejnym roku wprowadziliśmy strefę SLOW ZONE - w kilku miejscach na trasie dojazdowej do Rynku pojawiły się znaki informujące o tym, że w tym obszarze należy zwolnić. Organizowaliśmy spotkania ze Strażą Miejską, na które zapraszani byli też przedstawiciele firm zajmujących się dostawami jedzenia. Skorzystała tylko firma Pyszne.pl, która już wtedy prowadziła działania na rzecz edukacji - mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyr. Biura Zrównoważonej Mobilności w UM Wrocławia. - Akcja ulotkowo-plakatowa, w której informujemy o podstawowych obowiązkach trafi w miejsca, skąd dostawcy jedzenia odbierają zamówienia - dodaje.
Policja wspólnie ze Strażą Miejską zapowiadają też wzmożone kontrole rowerowych dostawców oraz tych, którzy na jednośladach nie stosują się do przepisów.
Czym jest rower, a czym motorower? - Rower to pojazd o szerokości nie większej niż 0,9 m, napędzany siłą mięśni. Może być również wspomagany silnikiem elektrycznym uruchamianym poprzez nacisk na pedały. Moc takiego silnika nie może być większa niż 250 W, a wspomaganie powinno się wyłączać po osiągnięciu prędkości 25 km/h. Motorowery natomiast mają zdecydowanie większą moc silnika. Te pojazdy podlegają innym przepisom, nie mogą poruszać się po infrastrukturze rowerowej, muszą mieć tablice rejestracyjne oraz ubezpieczenie OC - mówi asp. Mateusz Strupiński z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
Przyczyną tego, w jaki sposób zachowują się dostawcy na jednośladach bywa system premiowania. Firma Pyszne.pl wynagradza stawką godzinową. Inne płacą często za liczbę wykonanych dostaw.