Motywy gwiazd, śnieżynek, podłaźniczki, kul i pająków zobaczymy w formie przewieszek nad jezdnią oraz w postaci przestrzennych kompozycji na słupach oświetlenia drogowego. – Motywem przewodnim iluminacji świątecznej jest podłaźniczka i staropolska tradycja bożonarodzeniowa. We wszystkich kompozycjach obecne są elementy świątecznych „pająków”, słomianych gwiazd, papierowych łańcuchów i kul – mówi Ewa Mazur, z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Podłaźniczka to słowiański pierwowzór choinki, królujący na polskich ziemiach aż do lat 20 XX w. Ścięte gałązki lub czubek świerka (albo jodły) podwieszano u sufitu i bogato dekorowano. Etnografowie na podstawie przypisywanych choince znaczeń wyróżnili trzy ozdoby bożonarodzeniowe, które uważa się za poprzedniczki choinki. Jest nim wspomniana już podłaźniczka, a także światy (kule) i pająki. Podłaźniczka i świat są rdzennie polskimi ozdobami, jednak pająki są ozdobą spotykaną na całym świecie nawet w tradycyjnych kulturach Ameryki i Australii. Świat to kulista ozdoba wykonywana z okrągłych opłatków w kolorze białym, różowym, zielonym i żółtym. Zestawy dekoracji użyte we Wrocławiu są kolorystycznie zróżnicowane, w znacznej części monochromatyczne. Przyjęta gama barw opiera się na zestawie pięciu wybranych kolorów światła: białym zimnym, białym ciepłym, żółtym, bursztynowym (amber) oraz niebieskim.
Fotograficznym hitem, jak co roku będzie iluminacja najstarszej części miasta. W świątecznej odsłonie ponownie ukażą się nam most i Ostrów Tumski.
– Choinki świąteczne pojawią się na Rynku, Nowych Żernikach, ryneczku Psiego Pola oraz na placu Grunwaldzkim (naturalne świerki). Dekoracje ledowe zawisną po raz kolejny na drzewku rosnącym przy ul. Dobrzyńskiej. Elementy iluminacji ozdobią trzy fontanny: na pl. Gołębim, Orląt Lwowskich oraz Jana Pawła II. Dekoracje na latarniach i przewieszkach zobaczymy również na ulicach Piaskowej, św. Katarzyny, pl. Nankiera, św. Antoniego, Włodkowica, Świdnickiej i pl. Kościuszki – mówi Ewa Mazur, z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
W tym sezonie na świąteczne dekoracje przeznaczone zostanie ok. 1,5 mln zł. Wszystkie dekoracje są w 100% energooszczędne, wykonane w technologii LED. Świąteczne ozdoby znikną 31 stycznia.