Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Osobowickiej na Świętym Wzgórzu powstaje we Wrocławiu. W sobotę odbędzie się przy ul. Lipskiej 30 na Osobowicach o godz. 15 uroczysta msza rozpoczynająca jego istnienie.

Matka Boska Osobowicka

To miejsce we Wrocławiu, w którym w cudowny sposób splatają się losy pogańskich Słowian, katolików i protestantów. W roli głównej rodzina drukarzy, księgarzy z pruskim rodowodem, która tak wiele zrobiła dla… polskiego czytelnictwa. Pomnik sobie wzniosła w Breslau, w miejscu starszym niż Ostrów Tumski i niewiele młodszym niż Rzym!

Na Osobowicach jest Góra Kapliczna. W tym miejscu istniało grodzisko. Archeolodzy stwierdzili, że w tym miejscu znajdował się w VI wieku p.n.e. centralny prasłowiański gród Ślężan! To miejsce ma jednak też nowszą i równie interesującą historię. W XIII wieku na wzgórzu urzędowały siostry klaryski. W wieku XVII nieznany artysta wyrzeźbił niewielką figurkę Matki Boskiej, którą umieszczono na dębie rosnącym u podnóża Górki Kaplicznej. Figurze tej przypisywano nadzwyczajne właściwości. Wzgórze staje się powoli miejscem kultu. W XVIII wieku, gdy kantor Balcer, organista kościoła św. Macieja zostaje wyleczony z paraliżu i ślepoty góra staje się pielgrzymkowym.

W XIX wieku właścicielem Osobowic jest rodzina Kornów. Drukarzy, księgarzy niezwykle zasłużonych dla historii Wrocławia i polskiego czytelnictwa. Ludzi światłych na tyle, że jako protestanci postanowili wznieść tu kaplicę i przeznaczyć ją dla wszystkich religii, a w podziemiu przygotować kryptę grobową dla swojego rodu.

Budowę kaplicy zlecił Johann Gottieb Korn za ponad tysiąc talarów jednemu z najlepszych pruskich architektów Carlowi Ferdinandowi Langhansowi, znanemu m.in. z zaprojektowania Opery Wrocławskiej. Langhans wybudował perełkę. To malutka kopia kościoła przy ul. Ołbińskiej. Pierwszy obiekt historyzmu w przedwojennym Wrocławiu. Piękne malowidła w kaplicy, wyjątkowe światło, w środku na ołtarzu delikatna figura sprzed wieków. Matka Boska z Osobowic patrzy na wiernych ze spokojem choć po wojnie pod jej sercem konserwatorzy znaleźli kulę z karabinu…

To miejsce decyzją Metropolity Wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego od soboty będzie kolejnym wrocławskim sanktuarium. Warto odwiedzić to miejsce, szczególnie gdy ksiądz otwiera kaplicę wielkim kluczem. Tym samym co 200 lat temu…

Źródła: Archidiecezja