Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Skwer na wrocławskim osiedlu Muchobór Mały otrzymał imię Ludwika Rajchmana, pomysłodawcy i pierwszego szefa UNICEF. W ten sposób podkreślono zasługi tego wybitnego polskiego działacza społecznego oraz współpracę stolicy Dolnego Śląska z biurem UNICEF. Na terenie skweru na Muchoborze stanął także kolejny wrocławski krasnal, trzymający w ręku konwencję o prawach dziecka.

Radosław Michalski i Marta Balińska, wnuczka Ludwika Rajchmana, odsłaniają pamiątkową tablicę.

- Ta symbolika jest nieprzypadkowa. Wrocław w pełni podziela wartości, na straży których stoi UNICEF: solidarność i pomoc najsłabszym, w tym wypadku dzieciom. Jesteśmy dumni, że jako pierwsze miasto w kraju nazywamy przestrzeń publiczną imieniem znakomitego Polaka - mówi prezydent miasta Jacek Sutryk.

Obecność UNICEF w Polsce sięga pierwszych lat po II wojnie światowej, gdy organizacja zapewniała wsparcie najmłodszym w trudnych powojennych realiach. Z kolei Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce otwarto w marcu 2022, by reagować na największy kryzys uchodźczy od II WŚ. Nasze miasto bardzo zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, których od lutego 2022 przyjechało łącznie około 80 tysięcy – z czego 43 tysiące to dzieci.

Aby działania te były jak najbardziej efektywne, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF opracował wspólnie z miastem plan działania i wsparł Wrocław sumą ponad 42 mln zł. Środki przeznaczono na zapewnienie dzieciom oraz ich opiekunom szerokiej pomocy, w tym dostępu do edukacji i usług zdrowia, także psychicznego.

- Jestem zaszczycona inicjatywą Wrocławia. Przez prawie dwa lata współpracowaliśmy, by każde dziecko zostało w pełni włączone w życie miasta - wyjaśnia Nona Zicherman, Koordynatorka Krajowa Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

Ludwik Rajchman (1881-1965) był polskim bakteriologiem i działaczem społecznym żydowskiego pochodzenia, pomysłodawcą oraz współzałożycielem UNICEF, a w latach 1946-1950 jej pierwszym przewodniczącym. To dzięki jego inicjatywie w okresie po II WŚ dostarczono 17 mln szczepionek przeciwko gruźlicy do 22 krajów świata.

Na uroczystości upamiętniającej Ludwika Rajchmana przyjechała z Francji jego prawnuczka Marta Balińska. Jej pradziadek był kuzynem prof. Ludwika Hirszfelda, międzynarodowej sławy bakteriologa i immunologa, który w 1950 roku był nominowany do Nobla w dziedzinie medycyny za wyjaśnienie konfliktu serologicznego między matką a płodem. Prof. Hirszfeld po wojnie mieszkał i pracował we Wrocławiu, gdzie zmarł i został pochowany.

Źródła: Wrocław