Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Radość w zoo! Dwa lemury katta przyszły na świat. To mega słodziaki!

Młode lemury katta są przeurocze

Małe mieszkają ze stadem na wyspie lemurów. Nie odstępują mam na krok. Są już jednak ciekawskie i razem z mama lubią wygrzać się w słońcu. Każdy osobnik tego gatunku jest bezcenny. Maluchy są przeurocze.

Lemur katta uważany jest powszechnie za najbardziej znany gatunek z tej rodziny i jeszcze do niedawna był uważany za jeden z najpospolitszych na świecie. Małpiatki te występują wyłącznie na Madagaskarze. Są endemitami tej wielkiej afrykańskiej wyspy. Niestety dane dotyczące ich populacji są tragiczne. W ostatnich latach liczba lemurów katta na Madagaskarze spadła o ponad 97%! Najnowsze badania wykazały, że w naturze żyje mniej lemurów katta niż w ogrodach zoologicznych na świecie (w 2021 ok. 4500 sztuk)!

Powodem jest niekontrolowany rozwój rolnictwa, co wpływa na utratę ich siedlisk, kłusownictwo i handel dzikimi zwierzętami. Lemury giną także w czasie pożarów spowodowanych niekontrolowanym wypalaniem traw. Zabijane są dla mięsa, a także są wyłapywane i pokazywane na targach, czy przy drogach - jako atrakcja turystyczna.

We wrocławskim zoo lemury tego gatunku mieszkają od lat 60. XX wieku. Ogród realizuje misję ochrony tych pięknych zwierząt zarówno w stolicy Dolnego Śląska, jak i pomaga działającemu na Madagaskarze centrum ratowania tych ssaków. Skonfiskowane lub poparzone podczas wypalania traw lemury katta trafiają do Centrum Ratowania Lemurów - Reniala na Madagaskarze. Tutaj pod opieką fachowców dochodzą do zdrowia i są wypuszczane z powrotem do naturalnego środowiska. Centrum prowadzi też szeroko zakrojoną akcję edukacyjną dla dzieci i dorosłych. Fundacja DODO przy wrocławskim zoo działająca od 2016 roku wspiera ochronę lemurów poprzez edukację i zbiórkę funduszy na założenie ogrodu warzywnego dla lemurów i budowę studni.

Źródła: ZOO Wrocław