Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Sunny to makak magot. Urocza małpka nie przeżyłaby, gdyby nie jej kochany opiekun Bartek, który zastępuje jej mamę. Wrocławskie zoo pełni ważną misje ratowania gatunków zwierząt, często ofiar ludzkiej bezmyślności. Rola pracowników ogrodu w tej akcji jest olbrzymia i zasługuje na wielki szacunek.

Sunny ma apetyt. Jada co dwie godziny

Sunny urodziła się 27 czerwca. W lipcu odeszła jej mama. Pracownicy zoo próbowali przekonać inne samice ze stada, aby zajęły się maleństwem. Niestety odrzuciły ją. Do akcji wkroczył opiekun tych zwierząt. Od ponad miesiąca jest mamką makaka magota. – Bawi się z nią, karmi mlekiem z butelki takim jak dla ludzi co dwie godziny, bez względu na porę dnia i nocy – wylicza Weronika Skupin, z zoo.

Sunny jak najszybciej musi wrócić na wybieg do swoich krewnych, aby nie przywiązała się za bardzo do człowieka. Trafi najpierw do małpiego przedszkola, gdzie pozna inne makaki. Będzie starać się o zaufanie wodza grupy. Jak je zdobędzie rodzina ją przyjmie, a wtedy zaczną się harce i zabawy. Makaki mieszkają bowiem na wybiegu z muflonami. Ci mali rozbójnicy potrafią psocić. Z muflonami dogadują się bardzo dobrze, a zdarza się im na nich jeździć!

Magoty żyją na wolności w Afryce oraz na Gibraltarze i są jedynymi małpami na Starym Kontynencie. Dzika populacja na Gibraltarze jest chroniona przez brytyjski rząd. Niestety te makaki często są przemycane z Afryki do europejskich krajów jako… żywe maskotki. Małe urocze małpki wyrastają na silne i niebezpieczne zwierzęta. Zbyt groźne, aby je trzymać w domu. Wtedy są porzucane albo zabijane. – Większość magotów w naszym zoo to właśnie ofiary nielegalnego handlu. Dorosłe osobniki przyjechały do nas z azylu AAP w Holandii. Wśród nich była też mama Sunny. Trafiają do niego makaki magoty porzucane w całej Europie, a tam zajmują się nimi specjaliści. Małpy hodowane jako domowe zwierzątka są w opłakanym stanie: zaniedbane, agresywne, w złym stanie psychicznym – opowiada Weronika Skupin – Duża część makaków, która trafia do azylu, widzi osobniki swojego gatunku po raz pierwszy. Na szczęście przy odpowiedniej opiece w zoo, małpy te są w stanie połączyć się z grupą, stworzyć więzi, a co za tym idzie prawidłowo się rozmnażać.

Tak przyszła na świat Sunny. Trzymajcie za nią kciuki!

Źródła: ZOO Wrocław