Zdrowie i komfort podróżnych są tu na pierwszym planie. Wrocław, jako pierwsze miasto w Polsce, na dużą skalę wypowiedział wojnę nieuczciwym taksówkarzom. Już wiosną ubiegłego roku rozpoczęto kampanię edukującą pasażerów, jak rozpoznać legalnie działającą taksówkę. A kierujących, jakie warunki trzeba spełnić, by móc zgodnie z prawem i bezpiecznie przewozić ludzi. Wejście w życie nowych przepisów stało się bodźcem do nowej edycji akcji.
- Reaktywujemy kampanię, bo bezpieczeństwo pasażerów to nie jest koncept z datą ważności. Symbolem jest niewielka naklejka. To narzędzie z kodem QR, który odsyła nas do miejskiej bazy taksówek. Podróżnym pozwala stwierdzić ich legalność i jest sygnałem od przewoźników, że spełniają kryteria. Jako że kontrola jest najwyższą formą zaufania, Wydział Transportu UM Wrocławia wraz z Inspekcją Transportu Drogowego i Strażą Graniczną prowadzi cykliczne sprawdziany wśród taksówkarzy - mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu UM Wrocławia.
Legalna taksówka to taka, która jest odpowiednio oznaczona. Musi posiadać lampę z napisem „taxi”, numer boczny z napisem WROCŁAW oraz tabliczkę z taryfą opłat. Jak to sprawdzić?
Symbolem stała się żółta naklejka na szybie z kodem QR. Przewoźnik posiadający licencję może ją otrzymać w Wydziale Transportu UMW. Pasażer z kolei może zeskanować kod QR, by sprawdzić, czy pojazd jest zarejestrowany w miejskiej bazie taksówek. Mieszkańcy skorzystali z niej już ponad 45 tysięcy razy.
Przypomnijmy, że przedsiębiorcy, którzy posiadali licencję na przewozy wydaną przed 17 września 2023 roku, musieli zweryfikować swoje dokumenty do końca marca. Na czas nie zweryfikowało się 855 licencji taksówkarskich (49 proc. całości), straciły one ważność. Przewoźnicy mogą starać się o nowe dokumenty, ale już na nowych zasadach, obowiązujących od kilku tygodni. Od lipca tego roku – czyli od czasu wygaśnięcia niezweryfikowanych licencji – po nowe uprawnienia zgłosiło się 379 przewoźników, w tym 163 obcokrajowców.
Kierowcy, by prowadzić taksówkę, muszą mieć: polskie prawo jazdy (obowiązek od 17 czerwca), orzeczenie lekarza medycyny pracy uprawniające do świadczenia usług, orzeczenie psychologiczne oraz zaświadczenie o niekaralności.