Weterynarze z wrocławskiego zoo zyskali miejsce do leczenia zwierząt. Przenieśli się do stylowo wyremontowanego budynku z przełomu XIX i XX wieku.

Nowy gabinet weterynarzy z zoo mieści się w zabytkowym budynku na terenie ogrodu

Wykonawca przywrócił dawny historyczny wygląd elewacji z cegły szkliwionej i klinkierowej. Wstawił nową stolarkę okienną i drzwiową w oryginalnej formie. Na elewacji zachodniej po skuciu tynków ukazały się dawne ceramiczne przepusty, którymi prowadzone były kable zasilające pobliskie terrarium. Zachowane zostały także oryginalne detale kowalskie na ścianach. Wnętrze wykonawca przystosował do wymogów technologicznych gabinetu weterynaryjnego.

Wszystkie prace wykonywane były pod nadzorem konserwatorskim. Budynek został wyremontowany ze środków własnych ogrodu. Kosz to 1 780 211,57 zł.

Historyczny budynek znajdujący się nieopodal terrarium został wybudowany jako pomieszczenie techniczne, w którym działał napędzany gazem generator. Produkowany tam prąd zasilał właśnie budynek terrarium, gdzie ponad 100 lat temu nie było jednak ekspozycji gadów i płazów, a potężna restauracja na 700 osób i sala koncertowa. W późniejszym okresie aż do lat 90. ubiegłego wieku, w budynku przy terrarium funkcjonowała stolarnia dla potrzeb zoo, a potem był tu magazyn.

Źródła: ZOO Wrocław