Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Ludzi zasłużonych, dobrych, cennych zawsze jest w naszym otoczeniu wielu. Nie zawsze jednak potrafimy ich docenić za życia, spóźniając się niekiedy z dobrym słowem. Stąd tyle pośmiertnych odznaczeń. We Wrocławiu od lat doceniają o czasie.

Dr Małgorzata Franczak, koordynatorka działań w zakresie aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami, odbiera medal z rąk Jacka Sutryka.

Wrocławska Księga Pamięci to inicjatywa wskazująca osoby zasłużone dla miasta i regionu. Osobistości ze świata kultury, sztuki, medycyny czy sportu. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była Wanda Ziembicka-Has, dziennikarka znana m.in. z anteny TVP Wrocław. W ramach 49. odsłony nagrodzono właśnie, w Przystanku ZOO, kolejnych laureatów, zacnych wrocławian.

Gdy chodzi o medal Zasłużony dla Wrocławia, odebrały go trzy panie i trzech panów. Te panie to Alicja Marszycka-Baranowska – aktorka i piosenkarka, współzałożycielka Studenckiego Teatru KALAMBUR oraz kabaretu „Dziobak”; Grażyna Kusiak-Kozik – od 31 lat wicedyrektor IX LO, nauczyciel biologii z 39-letnim stażem, animatorka działań szkolnego wolontariatu współpracująca m.in. z MOPS-em, WOŚP i WCRS, a także dr Małgorzata Franczak – koordynatorka i realizatorka działań w zakresie aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami, członkini Wrocławskiej Rady Pożytku Publicznego.

Medal trafił też do prof. dr. hab. Krzysztofa Kubiaka – weterynarza specjalizującego się w diagnostyce psów i kotów, współtwórcy wrocławskiej szkoły endoskopii weterynaryjnej. W 2020 roku utworzył on innowacyjną Pracownię Symulacji Endoskopowych. Jest też członkiem ministerialnej Komisji ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii oraz inicjatorem współpracy Uniwersytetu Przyrodniczego z Instytutem Biologii Zwierząt we Lwowie.

Pozostali nagrodzeni to społecznik Marian Litwa, od 25 lat radny osiedlowy, trener, organizator imprez sportowych i założyciel OKS-u Grunwald (klubu piłkarskiego dla osób z problemami z prawem i używkami) oraz Janusz Jasiński – od 12 lat dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek, realizującego misję artystyczną, ale też edukacyjną i prospołeczną. Jest propagatorem idei rodzicielstwa zastępczego i współpracy z MOPS-em oraz Centrum Opieki i Wychowania.

Prezydent Jacek Sutryk wręczył też trzy Super Diamenty Wrocławia. Odebrali je Piotr Biszko - wolontariusz MOPS pomagający obywatelom Ukrainy, osoba w kryzysie bezdomności; brat Rafał Gorzołka - franciszkanin od lat prowadzący kuchnię charytatywną przy Parafii św. Antoniego, współpracujący z MOPS-em w ramach projektów socjalnych, prezes Fundacji ANTONI zaangażowanej w pomoc mieszkańcom Ukrainy oraz Katarzyna Fiutowska, mgr farmacji od lat pomagająca potrzebującym, a teraz również obywatelom Ukrainy.

Źródła: Wrocław