Miejscowość znajdowała się jednak zbyt blisko zakonnej fundacji w Trzebnicy i zapewne w obawie przed handlową i kupiecką konkurencją w 1293 roku miasto na powrót stało się wsią i już nigdy nie odzyskało praw miejskich. Zlatynizowana forma nazwy miejscowości Zawon występuje w średniowiecznej „Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego” spisanej w latach 1295-1305.
Zawonia znajdowała się w dobrach kościelnych do 1810 roku. Ich sekularyzacja przez królestwo Prus upaństwowiła ten majątek, a mieszkańcom na początku XIX w. dała prawo do wybudowania zboru protestanckiego. Umiejscowiono go obok istniejącego już kościoła katolickiego, noszącego wezwanie św. Jadwigi - patronki Śląska, żony księcia Henryka Brodatego i fundatorki klasztoru w Trzebnicy. Świątynia ta została wzniesiona około roku 1689. Jest budowlą murowaną, jednonawową, z węższym trójbocznie zakończonym prezbiterium, z dobudowaną blisko 30-metrową wieżą.
Wyposażenie kościoła jest barokowe i pochodzi z XVIII w. Ołtarz główny zdobi obraz przedstawiający patronkę świątyni. W prezbiterium na południowej ścianie znajduje się barokowa ambona z postaciami czterech ewangelistów, a po przeciwnej stronie rzeźba św. Jana Nepomucena.
W XIX w. kościół został poddany renowacji, jego wystrój uzupełniły obramowania okien oraz malowidła sufitowe i naścienne, m.in. wyobrażenia aniołów i baranka paschalnego. Na zachodniej ścianie kościoła znajduje się chór, na którym stoją 12-głosowe organy, powstałe w znanej świdnickiej pracowni instrumentów Schlag & Söhne. W czasach współczesnych przed wejściem do świątyni umieszczono figurę Jana Pawła II. W kościele odbywają się koncerty muzyki kameralnej i organowej.
Po zakończeniu I wojny światowej, w centrum miejscowości, wtedy noszącej nazwę Schawoine, stanął pomnik ku czci poległych mieszkańców. Niestety, po II wojnie zdemontowano go, a w 1976 roku nieopodal kościoła odsłonięto obelisk upamiętniający stacjonowanie w Zawoni w marcu i kwietniu 1945 roku żołnierzy z II Armii Wojska Polskiego.
Bliskość Wrocławia i malowniczość Wzgórz Trzebnickich, zwanych Śląską Toskanią, sprawiają, że okolice te są licznie odwiedzane przez turystów, szczególnie lubiących trasy rowerowe.