Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Budowa nowej lwiarni we wrocławskim zoo jest na ostatniej prostej. W budynkach i wokół wybiegu pojawiły się szyby, trwają nasadzenia, a są gotowe afrykańskie totemy, które będą ozdabiać pawilon.

Lwiarnia będzie nawiązywać do wyglądu afrykańskiej wioski

– Lwiarnia to nasza najważniejsza inwestycja tego roku. Będzie to pawilon o wyjątkowych parametrach, z wykorzystaniem wielu unikatowych rozwiązań. Wszystkie wyzwania udaje się realizować, co przybliża nas do otwarcia tej pięknej ekspozycji. Wiemy już także, które lwy zamieszkają w naszym zoo – mówi Joanna Kasprzak, prezes wrocławskiego zoo.

Lwiarnia kosztuje ponad 11 milionów złotych. To będzie najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie. W budynkach nowego pawilonu zamontowano już olbrzymie gięte szyby wykonane w najnowszej technologii. Ich parametry robią wrażenie. Zewnętrzna, od strony zwiedzających ma grubość 10 mm a wewnętrzna, od strony lwów ponad 30 mm i składa się z trzech warstw termicznie utwardzanego szkła laminowanego z wykorzystaniem folii. Między szybami znajduje się warstwa izolacyjna z argonu. Gaz ten ma lepsze właściwości termiczne i lepiej utrzymuje ciepło niż powietrze atmosferyczne. Każda z profilowanych szyb w lwiarni waży aż tonę! Są one wykonane w stu procentach ze szkła, a nie tak jak na przykład tunel w Afrykarium, który jest zrobiony z akrylu. Szkło jest cięższe niż akryl, a w dodatku bardziej kruche, więc transport i montaż tych kolosów był prawdziwym wyzwaniem. – Wszystkie szyby w lwiarni są wykonane z unikatowego, odbarwionego szkła z bardzo niską zawartością tlenku żelaza. Dzięki temu mają bardzo wysoką przepuszczalność światła i nie są lekko zielonkawe, jak tradycyjne. Przejrzystość takiego szkła jest większa, a obraz nie odbija się tak bardzo, jak w przypadku tradycyjnych szyb. Zrobicie przez nie piękne zdjęcia naszych lwów – zapewnia Weronika Skupin z zoo.

Gotowe są już także drewniane totemy, które ozdabiać będą nową lwiarnię w ogrodzie. Stylistyką nawiązywać będą do afrykańskiej wioski, podobnie jak cały pawilon. Wykonane zostały przez wrocławskiego artystę doktora Piotra Wesołowskiego. Prace budowlane zakończą się w tym miesiącu. Lwy i surykatki wprowadzą się tu przed wakacjami. Do naszego zoo przyjedzie samiec lwa południowoafrykańskiego z zoo w Givskud w Danii oraz dwie samice z Francji.

Źródła: ZOO Wrocław