We Wrocławiu powstało opracowanie "Standardy utrzymywania terenów zieleni w miastach", które powinno znacznie ułatwić prace w zieleni. Ze względu na zmieniające się potrzeby w kontekście zmian klimatu, ale i dużych różnic w jakości konserwacji zieleni, Zarząd Zieleni Miejskiej uznał, że istnieje konieczność uporządkowania wiedzy, by stała się ogólnodostępna, sprawdzona, merytoryczna i w miarę możliwości wspólna dla miast polskich.
Standardy przygotowano razem z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie i Fundacją Sendzimira, ale też przy zaangażowaniu 35 miast, które aktywnie uczestniczyły w wielu spotkaniach nad opracowaniem opracowania. Kluczowy był też udział naukowców i wykonawców. Standardy są opublikowane na stronach zarządów we Wrocławiu i w Krakowie oraz dostępne dla wszystkich podmiotów i osób prywatnych.
- Techniczna strona wartości tego opracowania nie może przesłonić celu nadrzędnego. Na naszych oczach zmienia się klimat. Niekorzystne skutki tych zmian szczególnie dotykają miasta i ich mieszkańców, a ci mieszkańcy to nie tylko ludzie, bo w kontekście terenów zielonych musimy podkreślać ważność bioróżnorodności – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w UM Wrocławia.
Coraz dłuższe okresy suszy, coraz częstsze wichury, miejska wyspa ciepła i inne niekorzystne zjawiska wymagają ludzkich reakcji. - Nie chcemy, by one były przypadkowe i mało skuteczne. Dlatego standardy przedstawiają działania, które można konsekwentnie, ale także wyprzedzająco, stosować. Do tego mamy do czynienia z opracowaniem, które będziemy aktualizować i które może być podstawą dalszej dyskusji oraz poszukiwań, ponieważ posiada gotowe do tego narzędzie – specjalny formularz, którym można zgłaszać propozycję zmian – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.
Wiele z opisanych działań znajduje zastosowanie we Wrocławiu już od kilku lat. To choćby charakterystyczne dla tej pory roku grabienie liści. Wrocławianie są już przyzwyczajeni, że należy je sprzątać z trawników i ścieżek, jednak tam gdzie się da – warto pozostawić. Bo to jest korzystne dla środowiska. Tymczasem w parku Słowackiego zgrabione liście są teraz na miejscu kompostowane.
- To bardzo korzystne dla utrzymania tego parku i dla środowiska. Kompost z liści powstaje bardzo szybko i warto go wykorzystać. Zaletą takiego kompostowania jest także walor edukacyjny, czyli zachęcanie, by inni postępowali podobnie. To nie tylko dobry sposób na użyźnienie gleby.
Środowisko zyskuje na krótkim cyklu jego produkcji, bez transportu, niepotrzebnej emisji dwutlenku węgla. No i jest po prostu taniej – podkreśla dr inż. Piotr Chohura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
W kompostowniku mogą być też przetwarzane inne odpady zielone. Najważniejsze, że zastosowanie kompostu wpływa na poprawę warunków glebowych, ogranicza konieczność transportu odpadów, a także potrzebę nawożenia mineralnego. WK
Testy trwają
- Wybraliśmy park Słowackiego, bo to największy taki obszar w centrum. Mamy tu sporo odpadów, ale też większe potrzeby. Niektóre rzeczy musimy jeszcze przetestować, ale mamy nadzieję, że wkrótce podobne rozwiązania będziemy mogli zastosować także w innych parkach – ocenia ogrodnik miejski obszaru Stare Miasto, Karolina Woldemichael-Cyganik.