– Chcemy stworzyć we Wrocławiu kolejnych kilkanaście zielonych arterii. Pierwsza w kolejce po ulicach Legnickiej i Lotniczej będzie aleja Armii Krajowej. Mamy już gotowy projekt i w tym roku ogłosimy przetarg na nasadzenie 756 drzew z 11 gatunków. Planujemy sadzić drzewa od ul. Bogedaina do ul. Ślężnej – opowiada Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
W pasie drogowym drzewa muszą być odporne na trudne warunki, więc miasto stawia na odmiany sprawdzone w bojach. Najwięcej będzie klonów jaworów 328 sztuk, nie zabraknie też platanów klonolistnych w dwóch odmianach, lip srebrzystych oraz drobnolistnych kasztanowców czerwonych, klonów polnych w odmianie Elsrijk, a także klonów czerwonych.
Tam gdzie warunki bytowe będą bezpieczne dla tych drzew pojawią się perełkowce japońskie i daglezje zielone. W przypadku tego ostatniego gatunku wybrane miejsca są poza pasem drogowym m.in. w parku albo w sąsiedztwie istniejących drzew iglastych. Warto dodać, że daglezja zielona obecnie jest uznawana za najwyższe drzewo w Polsce. Dorodna „Helena” rośnie w Sudetach na grzbiecie wschodnim Gór Bardzkich w pobliżu Barda Śląskiego. Mierzy 59,4 metra wysokości i dalej rośnie.
– W warunkach miejskich trudno o takie rezultaty będziemy trzymać kciuki za nasze daglezje – komentuje prezydent Jacek Sutryk. – Dla naszych drzew przygotujemy w ramach tego zadania dogodne warunki do rozwoju. Wymienimy im zatem glebę, zastosujemy mikoryzację, bielenie drzew, wykorzystamy worki rozsączające, a tam gdzie to będzie niezbędne wykorzystamy ekrany korzeniowe. Drzewa zostaną objęte pielęgnacją.
W minionym roku zazieleniły się już dwie wielkie wrocławskie ulice. 932 nowe drzewa pojawiły się na Legnickiej i Lotniczej. Miasto planuje w kolejnych latach następne zielone realizacje m.in. na ul. Krzywoustego, al. Kochanowskiego, ul. Ślężnej czy ul. Mickiewicza.