Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Budowa kanalizacji na osiedlu Kłokoczyce to inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców tego rejonu. Wrocławskie MPWiK właśnie ogłosiło przetarg. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja powinna ruszyć jeszcze w tym roku.

W ciągu dwóch lat na Kłokoczycach będzie kanalizacja

Jest to zadanie, które podniesie komfort życia mieszkańców tego północno-wschodniego osiedla Wrocławia. Do kanalizacji zostanie podłączonych ponad 120 budynków, w których mieszka około pół tysiąca osób. Likwidacja szamb to nie tylko duże udogodnienie dla mieszkańców, ale także troska o środowisko naturalne. Podłączenie do sieci kanalizacyjnej spowoduje także dla mieszkańców niższe koszty utrzymania nieruchomości.

Wykonawca będzie miał 24 miesiące na wybudowanie kanalizacji na Kłokoczycach, a po jej ułożeniu nawierzchnia ulic na osiedlu zostanie odtworzona w standardzie wyższym niż obecnie.

– Jeśli procedura przetargowa pójdzie sprawnie, jesienią będziemy mogli podpisać umowę z wykonawcą. Wówczas roboty budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku. Główne prace mają zostać zrealizowane w ciągu dwóch lat – mówi Witold Ziomek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Kanalizacja na Kłokoczycach zostanie wybudowana w następujących ulicach: na Kłokoczyckiej, Złotej Lilii, Czerwonych Maków, Czerwonej Róży i Białych Goździków. Zakres budowy obejmuje: 3,3 km sieci kanalizacji sanitarnej, 1 km kanalizacji tłocznej, 0,9 km sięgaczy kanalizacyjnych do granic posesji. Łącznie to ponad 5 km nowych sieci.

Do obsługi kanalizacji konieczne jest także wybudowanie przepompowni ścieków, której zadaniem jest odbiór nieczystości i ich wtłoczenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej, aby następnie dopłynęły do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków.

Wrocław jest skanalizowany w 98%, co stawia go w czołówce najlepiej skanalizowanych miast Europy. Na przełomie 2023/2024 roku MPWiK zakończyło ważną inwestycję na osiedlu Jerzmanowo-Jarnołtów, gdzie powstało 15 km sieci kanalizacyjnej.

Źródła: MPWiK