Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Rozpoczęła się rozbiórka historycznej kładki św. Antoniego nad fosą miejską we Wrocławiu. Obiekt jest uszkodzony i groził zawaleniem. W tym miejscu powstanie za ponad 2,5 miliona złotych kładka będąca wierną kopią startego obiektu.

Ruszyła rozbiórka kładki św Antoniego

Drewniana 41-metrowa kładka łączy ul. Podwale z szlakiem spacerowym przy ul. Włodkowica. To popularny plener fotograficzny dla par młodych. W pobliżu jest bowiem Urząd Stanu Cywilnego. Pierwszy mostek drewniany wybudowano w tym miejscu w XIX wieku po wojnach napoleońskich, kiedy zburzone zostały mury obronne miasta, a teren nad fosą przekształcono w Promenadę Staromiejską.

Kładka miała pecha w ubiegłym roku. W lecie podczas wichury spał na nią olbrzymi konar z drzewa i uszkodził jej konstrukcję. Miasto postanowiło zabytkowy obiekt odbudować w historycznym miejscu. Konstrukcja przeprawy zostanie wybudowana z litego drewna liściastego według starych technik budowlanych. Z uwagi na brak dokumentacji archiwalnej, kładka będzie utrzymywana w kolorze znany wrocławianom od wielu lat, czyli kolorze starego drewna.

– Prace zaczynamy od rozbiórki starej kładki. Powinno to potrwać około dwóch tygodni. Pod koniec września z punktowymi utrudnieniami muszą się też liczyć kierowcy jadący Podwalem w stronę placu Jana Pawła II. Wtedy zaplanowaliśmy bowiem budowę pomostu roboczego, na którym będzie pracowała ekipa remontowa z palownicą. Prace te chcemy prowadzić wieczorem, kiedy natężenie ruchu będzie minimalne – zapewnia Tomasz Jankowski, z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, który odpowiada za odbudowę.

Nową kładką św. Antoniego możemy chodzić jeszcze w tym roku.

Źródła: ZDIUM