Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wrocławska kranówka pochodzi z rzeki Oławy i Nysy Kłodzkiej nie ma zagrożenia wody pitnej dla stolicy Dolnego Śląska w związku ze skażeniem Odry. Zobacz, jak badają wodę pitną we Wrocławiu.

Schemat uzdatniania i oczyszczania wrocławskiej kranówki

– W związku z ostatnimi doniesieniami o obecności substancji toksycznych w Odrze w żaden sposób nie wpływa to na jakość wody, którą dostarczamy do państwa kranów. Woda jest bezpieczna – zapewnia Martyna Bańcerek, z MPWiK.

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Skąd Wrocław bierze wodę

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie pobiera wody z Odry. Jest pozyskiwana z rzeki Oławy, dodatkowo zasilanej, dzięki zastosowaniu kanału przerzutowego, wodą z czystej rzeki, jaką jest Nysa Kłodzka. Ujęcie wody dla Wrocławia (Czechnica) zlokalizowane jest ok. 10,5 km w górę rzeki Oława od ujścia do Odry. Zaraz za ujęciem Czechnica znajduje się jaz walcowy. Odległość od ujścia Odry oraz lokalizacja jazu uniemożliwiają cofnięcie się wody z Odry do ujęcia wody dla miasta. Cały system ujęcia wody dla Wrocławia objęty jest monitoringiem online, który z kilkudniowym wyprzedzeniem informuje o jakości napływającej wody.

– W razie zanieczyszczenia Oławy albo Nysy Kłodzkiej natychmiast odcinamy napływ wody z rzeki. Wówczas korzystamy z wody zgromadzonej w zbiorniku Czechnica i na terenach wodonośnych. Nasze rezerwy wystarczają na ok. tydzień funkcjonowania bez ujmowania wody z Oławy i Nysy Kłodzkiej. Taka procedura wdrażana jest zawsze w sytuacji, kiedy spodziewamy się napływu gorszej jakości wody, np. po ulewnych deszczach – uspokaja Martyna Bańcerek, z MPWiK.

Kontroli jakości wody regularnie dokonuje laboratorium MPWiK, pobierając próbki wody surowej z rzeki Oławy minimum 2 razy dziennie. Woda, zanim trafi do kranów, przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania, a laboratorium w ciągu roku pobiera 10 tys. próbek i wykonuje 100 tys. analiz wody.

Podczas produkcji wody każdorazowo badana jest zgodnie z europejskim normami, wytycznymi WHO oraz rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi. Dokument ten wskazuje, jakie wartości i parametry musi spełniać woda, aby mogła być kierowana do sieci wodociągowej. Żadna kropla, która nie spełnia tych wyśrubowanych norm, nie ma prawa opuścić zakładu produkcji wody.

Źródła: MPWiK
Tags:
  • Odra
  • Wrocław
  • kranówka