Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Dwóch najdzielniejszych słowiańskich wojów, czyli Kajko i Kokosz, zawładnęło grodem nad Odrą! Wszystko dzięki interaktywnej wystawie scenograficznej „Słowiański świat Kajka i Kokosza”, która została otwarta w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej.

Kajko i Kokosz w Centrum Historii Zajezdnia

Kajko i Kokosz wraz z latającym smokiem Milusiem zabierają wszystkich spragnionych przygód do swojego słowiańskiego świata, znanego do tej pory tylko z serii legendarnych komiksów. Specyficzny humor, uniwersalny przekaz, historia pełna akcji, ale i familijnych wartości, od lat zapewnia tej serii komiksów niesłabnące powodzenie. Komiks został lekturą szkolną w klasie IV szkoły podstawowej, a w ostatnich latach tej popularności Kajka i Kokosza przysłużył się też serial wyprodukowany przez Netflix.

Na wystawie, dzięki przestrzennym i interaktywnym eksponatom, zwiedzający wejdą do świata Kajka i Kokosza. Chata Jagi, Brama Mirmiłowa, Tron Hegemona czy Chata Kajka i Kokosza to tylko niektóre elementy uniwersum słowiańskich wojów, które na wystawie są odwzorowane w skali rzeczywistej, tak, aby były atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Część elementów (m.in. Maczuga Łamignata, Prasłowiański Mecz) jest też interaktywna, co zwiększa atrakcyjność ekspozycji.

Na wystawie znajdziemy elementy edukacyjne (m.in. szarady, puzzle), dzięki czemu będzie możliwość poznawania historii słowiańskiej Polski. Jest też dział poświęcony Januszowi Chriście, autorze kultowego komiksu, przygotowany we współpracy z kolekcjonerami, którzy udostępniają swoje zbiory, w tym unikatowe artefakty. „Słowiański świat Kajka i Kokosza” to już kolejna wystawa scenograficzna, związana z jednym z polskich, kultowych komiksów. – Po ogromnym sukcesie zrealizowanej kilka lat temu wystawy „Świat Tytusa, Romka i A’Tomka”, którą odwiedziło ponad 15 tys. osób, tym razem przeniesiemy zwiedzających do świata dwóch najdzielniejszych słowiańskich wojów. Przygody Kajka i Kokosza mają ogromną rzeszę fanów - zarówno wśród najmłodszych odbiorców, jak i tych, którzy na historii wojów się wychowywali – mówi Adam Pacześniak z CHZ. Ekspozycja będzie dostępna do 3 listopada 2024 r.

Wejście na wystawę jest płatne:

bilet normalny – 40 zł

bilet ulgowy – 30 zł

bilet grupowy – 300 zł

bilet rodzinny – 135 zł

Źródła: CHZ