Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Poznaliśmy wyniki KAF Young Art Prize 2024! Nagrody główne (po 12 tys. euro!) pierwszej edycji międzynarodowego konkursu malarskiego organizowanego przez Krupa Art Foundation otrzymali: Kateryna Aliinyk, Kristina Melnyk oraz Filip Rybkowski. Jury przyznało też specjalne wyróżnienie dla Ant Łakomsk. Wystawa podsumowująca konkurs dostępna będzie na wrocławskim Rynku w Krupa Art Foundation do 7 lipca.

Gala finałowa KAF Young Art Prize 2024. Zwycięzcy  otrzymali po 12 tysięcy euro. FOT. Wojciech Chrubasik.

KAF Young Art Prize 2024 to pierwsza edycja międzynarodowego konkursu malarskiego skierowanego do młodych artystów. Celem jest nie tyle wyłonienie laureatów – bo to zawsze jest subiektywne – ale stworzenie artystom możliwości zaprezentowania pełnego wachlarza środków wyrazu. Do udziału można było zgłosić prace wykonane dowolną techniką malarską oraz na dowolnym materiale, które powstały nie wcześniej niż w 2022 roku. Do konkursu swoje dzieła zgłosiło 1597 twórców z całego świata.

Spośród nich do ostatniego etapu trafiło dwanaście osób: Kateryna Aliinyk, Andrej Maxim Auch, Martina Drozd Smutná, Wiktoria Kieniksman, Ant Łakomsk, Kristina Melnyk, Krzysztof Mętel, Horacy Muszyński, Filip Rybkowski, Patryk Staruch, Kuba Stępień i Emily Stevenhagen, z których twórczością zapoznać się można na wystawie finałowej prezentowanej w Krupa Art Foundation do 7 lipca.

W werdykcie jurorskim Katerynę Aliinyk doceniono „za trwałą deklarację miłości do ziemi”. Z kolei Filipa Rybkowskiego nagrodzono „za odwagę w poszukiwaniach na granicy instalacji i malarstwa”. Wreszcie w twórczości Kristiny Melnyk jury pozytywnie oceniło „nowatorskie wykorzystanie tradycyjnej techniki malarskiej do wypowiedzenia uniwersalnego przekazu, w bezpretensjonalnym podejściu do doniosłych tematów”.

Specjalne wyróżnienie, zaproszenie do wystawy indywidualnej w Krupa Art Foundation, otrzymała Ant Łakomsk. Artystkę doceniono „za szczególną dojrzałość wizualną, wykorzystaną do ujęcia ulotnych wątków pamięci i prywatnej mitologii.”

Źródła: Wrocław