Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wrocławski Teatr Lalek ogłosił nie tylko premiery, ale też plany na lata 2022-27. Ma być Teatrem Wrażliwym i bardziej dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. W Narodowym Forum Muzyki natomiast pojawi się m.in. Martha Argerich, zwyciężczyni VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

W czerwcu hitem okazała się Kulka, kolejne przedstawienie twórców uwielbianej przez widzów Wrocławskiego Teatru Lalek Kręcikupy.

Otwarcie sezonu 2022/2023 we Wrocławskim Teatrze Lalek przy pl. Teatralnym 4 to jednocześnie inauguracja trzeciej kadencji dyrektorskiego duetu Janusz Jasiński – Jakub Krofta. To także czas otwarcia na nowe kierunki działania i cele – nowe, ale spójne i zgodne z dotychczasową linią programową. Filarami działalności pozostaną prapremiery, repertuar dla wszystkich grup wiekowych, dostępność działań dla osób z niepełnosprawnościami i grup zagrożonych wykluczeniem, pedagogika teatru i zapraszanie do współpracy uznanych twórców z Wrocławia, Polski i zagranicy.

W latach 2022-2027 Teatr planuje rozwój, gdy chodzi o spektakle dla najnajów. Tak nazywa się dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Jeszcze kilkanaście lat temu nurt ten budził wątpliwości w środowisku teatralnym, dziś twórczość dla najnajmłodszych na stałe zadomowiła się na polskich scenach młodego widza.

- Do współpracy nad spektaklami dla najnajów będziemy zapraszać najlepszych twórców w tej dziedzinie, takich jak Alicja Morawska Rubczak, znana wrocławskiej widowni ze swoich wcześniejszych produkcji, które w WTL zdobyły uznanie publiczności i krytyków. Spektakl „Dżungla” w jej reżyserii otrzymał w 2018 roku Wrocławską Nagrodę Teatralną – mówi Milena Zarabska z promocji WTL.

Zamysł jest taki, by każdy znalazł coś dla siebie: dzieci przedszkolne, uczniowie szkół wraz z opiekunami, a także nastolatki. Wiele teatrów rezygnuje z produkcji dla młodzieży, uznając tę grupę wiekową za trudną. W WTL udało się jednak stworzyć spektakl dla tej grupy. „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” okazał się sukcesem i był świetnie odbierany. Dlatego wraz ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS placówka planuje powołać nowy konkurs dramaturgiczny PROLOG, którego przedmiotem będą dramaty dla nastolatków.

Gdy chodzi o plany na sezon 2022/23, już 15 października czeka na nas premiera „Snu Nocy Letniej” Williama Shakespeare’a w reżyserii Jakuba Krofty i Marii Wojtyszko. 25 lutego przyjdzie czas na „Pinokia” (reż. Agata Kucińska), z kolei 3 czerwca na „Głośniej się nie da” (reż. Michał Buszewicz).

W sezonie 2022/2023 zrealizowane zostaną nowe cykle warsztatowe. Jakie?

A CO TO? - przygody teatralno-muzyczno-migowe dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat i bliskich im dorosłych. Punktem wyjścia każdej przygody jest materiał lub przedmiot obecny w każdym domu, który staje się inspiracją i punktem wyjścia do działań: z gestem, ruchem, dźwiękiem. Wszystkie aktywności w ramach zajęć są pomyślane jako inspiracja do dalszych zabaw w domu.

PODWÓRKO - twórcze spotkania teatralne dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 3 lat i bliskich im dorosłych. Inspiracją do każdego spotkania jest jedna z dziecięcych zabaw (chowany, klasy, ciuciubabka, berek, głuchy telefon) – jej rytm, plastyka, konwencja. Bo teatr i zabawa to dwa przenikające się żywioły.

Swoją działalność kontynuować będzie istniejąca od 2017 r. grupa ROBIMY dla młodzieży powyżej 15 l. Utworzyliśmy także nową stałą grupę teatralną WYTWÓRNIA dla dzieci młodszych (8-12 l.).

ROBIMY (15-18 lat) to młody kolektyw twórczy działający od 2017 r. W ramach projektu uczestnicy biorą udział w cotygodniowych warsztatach teatralnych (od września do czerwca). W czerwcu odbywa się pokaz finałowy – prezentacja efektów prac warsztatowej. Nad pokazem grupa pracuje zespołowo przez cały sezon.

Materią i inspiracją dla pracy w ramach WYTWÓRNI (8-12 lat) jest teatr animacji oraz teatr wyrazu plastycznego – działania w obszarze plastyki, przedmiotu, materii, ciała i światła. Dzięki nim każdy element nieożywionej materii ma potencjał sceniczny, a najprostsze przedmioty codziennego użytku mogą stać się dziełem sztuki. Finałem spotkań będzie wspólnie przygotowane przedstawienie. O czym? To zależy od uczestników!

MACHINA TEATRALNA, czyli jak to wszystko działa - interaktywne spacery po teatrze dla dzieci i dorosłych. W trakcie godzinnych zajęć zwiedzamy miejsca, do których publiczność zazwyczaj nie ma dostępu, ale także wspólnie się bawimy. Zadajemy pytania, których zwykle w teatrze się nie zadaje i zaglądamy wszędzie tam, gdzie zwykle się nie zagląda.

Do naszej stałej działalności edukacyjnej należą również warsztaty do spektakli, warsztaty i lekcje teatralne dla grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli, a także dla nauczycieli i pedagogów. 8

Co ważne, Teatr pozyskał ze środków PFRON-u grant w wysokości 225 198 zł na realizację działań włączających (w ramach konkursu „Kultura bez barier”). Dzięki niemu w najbliższych latach w znaczący sposób będzie można poszerzyć ofertę adresowaną do odbiorców o szczególnych potrzebach. Wreszcie zmienia się też wnętrze Teatru, opracowano nowy system identyfikacji wizualnej (oznaczenia, piktogramy), a także realizowany jest zakup nowego sprzętu (m.in. zestawy do realizacji i odbioru audiodeskrypcji, słuchawki wyciszające dla osób o zwiększonej wrażliwości na bodźce dźwiękowe) i usług (tłumacz Migam w kasie Teatru i u obsługi widowni), dzięki którym osoby o szczególnych potrzebach będą mogły samodzielnie uczestniczyć w naszych wydarzeniach. To wszystko da efekt Teatru Wrażliwego.

Nie mniej ciekawie będzie w Narodowym Forum Muzyki, które odwiedzą artyści z różnych stron świata, a repertuar wypełnią dzieła wielkich kompozytorów, w tym Hectora Berlioza i Richarda Straussa. Royal Philharmonic Orchestra wykona kompozycje Richarda Wagnera czy Jeana Sibeliusa, a podczas recitali w NFM pojawi się m.in., poza wspomnianą Marthą Argerich, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, dobrze znany wrocławskiej publiczności Piotr Anderszewski. Za pulpitem dyrygenckim staną m.in. Karel Mark Chichon, Lawrence Foster i Paul McCreesh.

Podczas inauguracji sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej orkiestrę poprowadzi maestro Giancarlo Guerrero, a na pl. Wolności pojawią się również laureaci tegorocznej edycji prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Wrocław był, jest i będzie miastem kultury. WK

Źródła: Wrocław