Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

18 listopada, w piątek, na wrocławski Rynek wraca Jarmark Bożonarodzeniowy. Pośród pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników czekać będzie mnóstwo atrakcji.

Bajkowy Lasek - strefa szaleństwa dla najmłodszych. I nie tylko... FOT. PIANOFORTE

W tym roku spodziewanych jest ok. 130 wystawców, którzy zajmą niespełna 180 domków handlowych. Blisko połowa to firmy z Dolnego Śląska, a 25 procent – z Wrocławia.

Panoramę Jarmarku będzie można podziwiać z trzypoziomowego bajkowego domku z tarasem, który stanie na pl. Solnym. Napijemy się tam gorących napojów i spędzimy czas w bajkowej przestrzeni. Obok zagoszczą domki handlowe ze smakołykami. Do wyboru będą belgijskie frytki XXL, tradycyjne wędliny i chleby, regionalne sery, pierniki czy rozgrzewające zupy. W drewnianych domkach nie zabraknie też inspiracji na świąteczne prezenty: biżuterii rękodzielniczej, autorskich wyrobów graficznych, pamiątek z Wrocławia, opasek i ozdób do włosów z ekologicznej dzianiny bambusowej. Obok fotodomków pojawi się domek dla dzieci, gdzie będzie można sprawdzić swoje siły na torze przeszkód.

Nowym miejscem na mapie Jarmarku będzie pierzeja zachodnia. Znajdziemy tam tradycyjną polską kuchnię, serki góralskie, naturalne soki, wino i nalewki rzemieślnicze, przysmak kuchni koreańskiej - pierożki mandu, słodkości (żele, orzechy prażone, gofry bąbelkowe), grzane wino, krewetki w tempurze etc. Utworzona zostanie tam również strefa pod hasłem „Wrocław Społecznie i Lokalnie” – dla miejscowych producentów. Swoje działania zaprezentują też wrocławskie organizacje i podmioty, nie zabraknie stoiska Urzędu Miasta.

W Bajkowym Lasku najmłodsi przeniosą się do baśniowego świata, a w tym roku pojawi się też nowy, niezwykły dwupoziomowy domek z fabryką prezentów. Na parterze przez ogromne okna będzie można podziwiać jak pod czujnym okiem Mikołaja pracują elfy, by zdążyć na czas z prezentem dla każdego. Magiczne wnętrze ukaże wszystkie etapy: od otrzymania worka listów ze świątecznymi marzeniami, przez akceptację projektu, po pakowanie i wysyłkę. Po zapoznaniu się z tym procesem będzie można wejść na taras, by podziwiać panoramę Bajkowego Lasku i wypatrywać pędzących sań renifera Rudolfa.

Jarmark to, rzecz jasna, miejsce szczególne dla łasuchów. Ich rajem stanie się pierzeja północna z pysznościami z różnych regionów Polski i Europy.

Znajdziemy alzackie podpłomyki flammkuchen, dania kuchni gruzińskiej, holenderskie i włoskie sery, włoską pizzę Frita, hiszpańskie churros, podlaskie wędliny, dolnośląskie miody, turecką baklavę, wreszcie bajkowe „wrocławskie kamieniczki” w postaci pierników.

Nie zabraknie świątecznych słodkości: owoców w czekoladzie i suszonych, bakalii, chałwy, gofrów tradycyjnych i bąbelkowych, kołaczy węgierskich, świątecznych pralin, czekoladowych pierników... W drewnianych domkach znajdą się także specjały polskiej kuchni: szaszłyki, golonki, bigos, gołąbki, potrawy z grilla, oscypki z żurawiną, pieczone kasztany itd.

Tegoroczną nowością będą ręcznie malowane kosze z Filipin, produkty wytwarzane z soli himalajskiej, ręcznie malowane kartki i szkatułki. Miłośnicy rękodzieła będą mogli wybierać spośród autorskiej ceramiki artystycznej, ręcznie malowanych bombek, oryginalnych, drewnianych wyrobów z niepowtarzalnymi wzorami. Wielbiciele biżuterii znajdą wyjątkowe wyroby z kamieni szlachetnych, bursztynu, srebra, metaloplastyki.

Tradycyjnie przy wrocławskiej choince zamówimy ręcznie malowaną bombkę z życzeniami lub dedykacją, imienną podkowę na szczęście wykutą przez kowala lub pamiątkową monetę wybitą przez mincerza.

Tradycją Jarmarku są ceramiczne kubeczki buciki, które zyskają nowy wzór i kolor. W kubeczkach tradycyjnie będzie można skosztować wrocławskiego grzańca czy gorącej czekolady i innych rozgrzewających napojów. Gdzie ich szukać? W domku na pl. Solnym, w Świątecznym Wiatraku, na tarasie widokowym Bajkowego Lasku, w Domku Pod Krasnalem przy pomniku Fredry i w Domku Kominkowym na pierzei północnej.

Na wrocławski Rynek zawita też krasnal Prezentuś. Legenda głosi, ze trzeba trzykrotne dotknąć jego czapeczki, aby spełniły się wszystkie życzenia... Ten przesympatyczny wrocławski Krasnal pojawia się tylko raz w roku, właśnie podczas Jarmarku we Wrocławiu i znika na kolejne 11 miesięcy. Dla wystawców Jarmarku na platformie www.pojawi.pl przygotowana została interaktywna mapa z uwzględnieniem numeracji domków, ich lokalizacją, opisem asortymentu, a także nazwą firmy i danymi kontaktowymi – jeżeli wystawca wyrazi zgodę na upublicznienie tych danych. Każdy domek umieszczony na planie będzie połączony ze sklepem internetowym sprzedawcy, dając mu możliwość sprzedaży online 24/h w trakcie Jarmarku, jak również po jego zakończeniu. Ponadto na stronie Jarmarku (www.jarmarkbozonarodzeniowy.com) turyści i odwiedzający Jarmark spoza Wrocławia znajdą listę parkingów, wskazówki dojazdu na Rynek, wykaz środków komunikacji miejskiej i propozycję noclegów.

Jarmark potrwa do 31 grudnia (codziennie od godz. 10), przy czym w wigilię i 25 grudnia będzie nieczynny, a w drugi dzień Świąt otwarty od godz. 13. I będzie to Jarmark energooszczędny, bo zostały wypracowane ustalenia w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju (m.in. świecące dekoracje po godz. 15). Bawcie się dobrze! WK

Warsztaty dla dzieci

W ramach Jarmarku kontynuowana będzie idea bezpłatnych warsztatów świątecznych dla dzieci z wrocławskich szkół i przedszkoli. Warsztaty w formie zajęć z ozdabiania pierników będą odbywać się w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach. Najmłodsi skorzystają także bezpłatnie z opieki animatorów, animacji w postaci spaceru po Jarmarku z uwzględnieniem korzystania z karuzel i atrakcji przeznaczonych dla najmłodszych.

Źródła: Wrocław