Kanwą serialu stała się powódź tysiąclecia. Przed naukowcami i lokalnymi władzami stało szereg trudnych decyzji do podjęcia, gdy do miasta zbliżała się potężna fala powodziowa. W obronie miasta przed wielką wodą miała pomóc hydrolożka Jaśmina Tremer (w tej roli Agnieszka Żulewska), którą do Wrocławia ściąga urzędnik Jakub Marczak (Tomasz Schu-chardt). Ze zdaniem specjalistki nie zgadzała się część sztabu kryzysowego. W jednej ze scen zdenerwowana Jaśmina Trener rozlewa kawę na makietę Wrocławia, pokazując jak powódź zaleje miasto. To właśnie ta makieta stolicy Dolnego Śląska powiększyła liczbę eksponatów w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Wnikliwi goście odnajdą nawet miejsce, gdzie bohaterka serialu wylała kawę. Pomocny w poszukiwaniu plamy może także okazać się kubek powieszony nad makietą.
– „Wielka Woda” to serial o niezwykłej historii mieszkańców Wrocławia, którzy bohatersko walczyli z żywiołem, ratując miasto. Emocji towarzyszących bohaterom serialu możemy teraz doświadczyć w Hydropolis. Miejsce ekspozycji eksponatu nie zostało wybrane przypadkowo. Hydropolis to jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie i jedno z nielicznych takich miejsc na świecie. Opowiada o życiodajnej substancji z różnych, fascynujących perspektyw – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Fani „Wielkiej Wody” mogą w Hydropolis poszerzyć swoją wiedzę p powodzi tysiąclecia i zweryfikować, co w serialu było fikcją, a co wydarzyło się naprawdę. – W strefie miasto i woda, obok nowej makiety, znajduje się także imponująca satelitarna mapa Wrocławia, na której prezentujemy wizualizację powodzi tysiąclecia. Na multimedialnym ekranie można zo-baczyć, jakie obszary Wrocławia znalazły się pod wodą w 1997 roku – wyjaśnia Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK, do którego należy Hydropolis